
Hur skulle du vilja beskriva 2011 års almanacka?
– Nästa års almanacka är rik på illustrationer, bilder och mönster som associerar till olika högtider. Den rymmer 24 olika nyår och ett antal nyheter, som Vita käppens dag som firas världen över för att lyfta fram synskadades intressen i offentligheten. En annan nyhet är Lyskvällen som är ett sätt att säga adjö till sommaren och hälsa hösten välkommen. Traditionen, som ursprungligen är finsk, har återuppstått med början i Enånger och Borka vid Hälsingekusten. Genom att tända ljus och eldar betvingar man mörkret och hälsar sina grannar utefter kusten
Varför ska man köpa Mångkulturella almanackan?
– För att få kunskap om andra kulturers högtider. I almanackan kan man se saker som förenar oss oavsett tro, kultur eller historia. Fastan är ett exempel även om vår fasta numera inskränker sig till att vi äter semlor. Det finns olikheter mellan oss människor men ännu flera likheter. Mor- och farsdag firas exempelvis över hela världen men vid olika tidpunkter över året.
Även i den nya almanackan ingår en alternativ namnlängd, vad är det?
– Namnlängden lyfter fram namn på 37 olika språk samt deras betydelser. Det är en inspirationskälla för många och det finns ett stort intresse för att lära sig betydelsen av vänners och bekantas namn.
Vilka riktar sig almanackan till?
– Till alla som är intresserade av mångkulturella högtider. De som köper den återkommande är skolor, förskolor, kommuner och inte minst handelsföretagen som kan använda den som inspirationskälla för att hitta nya kundgrupper.
Kan du tipsa handlarna om någon högtid att uppmärksamma?
– Jag skulle önska att handeln såg det persiska nyåret som en stor möjlighet. Ett annat tips är att lyfta fram Diwali som infaller 5 november, en glädjens fest som firar ljusets seger över mörkret. Som handlare kan du dekorera med lyktor och oljelampor. Ett alternativ till att starta med julen i oktober
Vilken högtid skulle du gärna själv vilja fira?
– Jag skulle mer än gärna delta i Iftar, det vill säga den måltid som fastande äter efter solnedgången under fastemånaden Ramadan.
Läs mer i rapporten Viktiga dagar