Syftet med satsningen är att öka tillgängligheten för personer som har en funktionsnedsättning. Svensk Handel står bakom initiativet och det är fastighetsbolaget Steen & Ström som installerar de drygt tusen taktila skyltarna i sina totalt nio köpcentrum runt om i landet.
– Skyltarna sitter direkt utanför butiken och talar om vilken butik man kommit till, det blir en tydlig och bra information för alla konsumenter, såväl till de som har, och de som inte har en funktionsnedsättning, säger Meta Troell, initiativtagare till projektet på Svensk Handel. Hennes förhoppning är att många köpcentrum ska ta efter och införa taktila skyltar.
Satsningen är ett viktigt steg i Svensk Handels arbete för att handeln ska bli mer tillgänglig.
– Svensk Handel jobbar för fulltryck för att handeln ska bli tillgänglig för alla, och det är viktigt att vi arbetar lösningsorienterat, denna satsning är ett gott exempel på det, säger Meta Troell.
Prioritera den lag som finns
I Sverige har cirka 1,8 miljoner människor en funktionsnedsättning som på olika sätt gör det svårare att handla. År 2003 kom lagen om enkelt avhjälpta hinder men sedan dess har inte mycket hänt för att förbättra tillgängligheten i landets butiker.
– Det finns inte någon ovilja till förändring, bara brist på information, kunskap och uppföljning. Som ett steg i rätt riktning tar Konsumentverket och Svensk Handel nu fram en broschyr för att informera om lagen för enkelt avhjälpta hinder, berättar Meta Troell.
Nytt lagförslag kritiseras
Svensk Handel har nyligen svarat på en remiss angående en ny lagstiftning som handlar om att alla arbetsplatser och offentliga platser ska göras tillgängliga för personer med funktionsnedsättning.
– Om den lagen blir verklighet skulle det innebära mycket stora förändringar för både arbetsplatser och offentliga miljöer avseende alla olika former av funktionsnedsättningar. Svensk Handel anser att det är bättre att istället koncentrera sig på lagen om enkelt avhjälpta hinder som redan finns, men som idag inte används som den borde, säger Meta Troell.
Den 1 december deltog Svensk Handel som föreläsare om tillgänglighet i Diskrimineringsombudsmannens lokaler. Meta Troell berättade om hur Svensk Handel jobbar med tillgänglighet som en prioriterad fråga samt hur handeln ska bli bäst i klassen på tillgänglighet.
Fakta
Kunder med funktionsnedsättningar beräknas årligen generera en omsättning på 110 miljarder kronor i handeln. I nio köpcentrum kommer mer än 1000 skyltar att sättas upp varav mer än 700 stycken utanför butiker. Detta är en unik åtgärd som hjälper fler kunder än just de med synnedsättning att orientera sig.