I samband med överlåtelsen fusioneras tidskriften Sko & Mode med Mentors tidskrift Habit för att därefter namnändras till Habit Sko & Mode.
Överlåtelsens övergripande mål är att öka kunskapen och informationen om detaljhandeln inom sko, mode, textil och modeaccessoarer för företagsledningar, medarbetare och andra verksamma inom handeln.
Det är båda parters strävan att tidskriften Habit, efter fusionen med tidskriften Sko & Mode, befäster och ytterligare förstärker sin marknadsposition som ledande branschtidning för hela sko- och modehandeln.
– Detta är en vidareutveckling av samarbetet mellan Svensk Handel och Mentor som inleddes i och med överlåtelsen av Dagens Handel 2006. Samarbetet omfattar idag dessutom konferenser och evenemang för parti- och detaljhandeln. Det känns lovande för framtiden att vi nu går vidare med en tidning för modehandeln, säger Dag Klackenberg, vd för Svensk Handel.
– För Mentor innebär överenskommelsen att vi kan erbjuda marknaden en totaltäckande tidning som ger en mycket bra bevakning av modevärlden och som når de försäljningskanaler inom detaljhandeln som är modeorienterade, säger Mikael Heinig, koncernchef för Mentor Online.
Svensk Handel har 13 000 medlemsföretag med sammanlagt 21 500 arbetsplatser, där 300 000 personer är verksamma i olika branscher inom parti- och detaljhandel.
Mentor Communications AB är ett helägt dotterbolag inom Mentor Onlinekoncernen. Mentor Online AB är Skandinaviens ledande leverantör av branschinriktad information mellan företag. Facktidningsverksamheten inom Mentor Communications AB omfattar ett 20-tal ledande facktidningar.
För mer information vänligen kontakta:
Mikael Heinig, Mentor Online, tel 0708-74 18 30
eller av Dag Klackenberg, Svensk Handel, tel 0706-44 77 79