Arbetsgivarguiden
Guide i arbetsgivarfrågor exklusivt för dig som är medlem i Svensk Handel.
Varningslistan
Har du fått en misstänkt bluffaktura?

Innovativ handel driver på tillväxt

Konsumtionen spelar en viktig roll som drivkraft för ekonomisk tillväxt. Det är i växelverkan mellan förändrade köpbeteenden och företagandets villkor och möjligheter som innovationer uppstår. 

Verktyg

Det är en av slutsatserna i Tillväxtverkets och Svensk Handels rapport Konsumtion och handel – En drivkraft för tillväxt, som presenteras vid ett lunchmöte i Stockholm på onsdagen. Rapporten tar upp detaljhandelns utveckling i Sverige utifrån ett långt tidsperspektiv, men med fokus på 1990-talet fram till i dag.

Detaljhandeln har rationaliserats och varit innovativ och på så sätt ökat produktiviteten.
Trenden går mot ökad storskalighet och industrialisering. Även om detaljhandeln är lokal/regional till sin karaktär har konsumenterna samtidigt blivit mer mobila.

Den ekonomiska tillväxten ger människor ökat handlingsutrymme och förutsättningar för ändrat konsumtionsbeteende. Att konsumtionen får så starka effekter på branschens struktur hänger också ihop med nya lånemöjligheter. Erbjudanden om att låna pengar för köp i dag som betalas med framtida inkomster utvecklas snabbt.

Handeln som bransch har blivit mindre beroende av enskilda butikers beslut utan utgör ett system av aktörer där handlingsutrymmet för enskilda butiksägare blir snävare. Samtidigt kan enskilda butiksägare få större vinstmarginaler om de utnyttjar branschens effektivisering. Erfarenheter från detaljhandeln kan öka förståelsen för utvecklingen inom andra tjänstebetonade näringar i ekonomin, enligt rapporten.

Beställ eller ladda hem rapporten på www.tillvaxtverket.se

För eventuella frågor eller intervjuer kontakta:
Margareta Ternell, pressansvarig Svensk Handel, 010-47 18 669, 070-642 00 16
Susanne Daregård, pressansvarig Tillväxtverket, 08-681 92 15, 070-601 92 15
Christina Lugnet, generaldirektör Tillväxtverket, 08-681 91 10
Kalle Westberg, projektledare Tillväxtverket, 08-681 92 60

0 personer gillar artikeln 

Erik Boman, Pressekreterare


Pressfrågor: 010-47 18 650
Mobil: 0709-76 44 20
erik.boman@svenskhandel.se
Erik på Twitter:@ErikBoman

Erik Boman på Twitter

RT @Mitelman: Nu ska lyxbolagen sälja fler o dyrare handväskor och champagne. Mulberryaktien är upp 25 procent YTD o LVMH drygt 15%.

Norrmännen handlade för 25 miljarder kr i Sverige förra året http://t.co/zUSFzFy9 via @SvenskHandel

Konkurserna inom detaljhandeln ökade med 26% i januari. Hur ska detta sluta? http://t.co/e9kFDkco

Bättre läsning i DI idag där Anders Dahlvig skriver om IKEA och "vägen mot ny kapitalismen" , än inlägget om K Marx på DN-debatt.

Stjärnkockarna måste kunna tjäna mer | Brännpunkt | SvD http://t.co/vrFjR9S9 via @SvDBrannpunkt

Avtal 2012
flickr

Vad händer i handeln? Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Prenumerera

Adress

Telefon & E-post

Svar direkt för medlemmar

  • Telefontider: 8.30-17.00
  • Arbetsgivarservice: 010-47 18 700
  • Varningslistan: 010-47 18 630
  • Handelsfrågor: 010-47 18 690
  • Säkerhetsfrågor: 010-47 18 680
  • Hyresfrågor: 010-47 18 710
  • Försäkringsfrågor: 010-47 18 770
     

Föreningar

Följ oss på

Facebook

© Swedish Trade Federation | Om Cookies och PuL
Laddar