Hittills i år, januari-februari, har försäljningen av kläder ökat med 0,9 procent och skoförsäljningen ökat med 1,7 procent.
– Trots en brist på reavaror och en vargavinter som hållit Sverige i ett järngrepp, visar modebranschen positiva siffror, säger Mikael Sandström, branschordförande för Svensk Handel Stil.
– Februari är branschens minsta försäljningsmånad inklämd mellan vintern och en ännu ej skådad vår. Först i slutet av mars börjar vårhandeln normalt spira och jag tror att vi då kommer att få se plussiffror. Påsken som liksom förra året ligger i april och främst gynnar dagligvaruhandeln stör inte heller marsförsäljningen för fackhandeln, avslutar Mikael Sandström.
Svensk Handel Stil
Svensk Handel Stil är ett branschkansli inom Svensk Handel för de medlemsföretag som arbetar inom sko- mode- och sporthandeln, cirka 3 000 företag av Svensk Handels totalt 13 000 medlemmar. Branschkansliets verksamhet bestäms av en branschstyrelse med representanter för medlemsföretag.
För eventuella frågor kontakta:
Mikael Sandström, branschordförande Svensk Handel Stil, 070-564 03 80
Maria Sandow, kanslichef Svensk Handel Stil, 010-47 18 639, 070-794 87 18
Lars G. Ohlsson, pressekreterare Svensk Handel, 010-47 186 23, 070-370 2700
Blixtindex presenteras 8-10 dagar efter aktuell försäljningsmånad som en indikation på försäljningsutvecklingen. Att prenumerera på blixtindex per fax eller e-post kostar 595 kronor per år och företag, samt 150 kronor per ytterligare e-postmottagare på samma företag. Moms tillkommer. Gratis för medlemmar i Svensk Handel.