Arbetsgivarguiden
Guide i arbetsgivarfrågor exklusivt för dig som är medlem i Svensk Handel.
Varningslistan
Har du fått en misstänkt bluffaktura?
Minskad försäljning av skor och kläder

Minskad försäljning
av skor och kläder

Svensk Handel Stil:s Blixtindex visar att försäljningen av kläder i fackhandeln, mätt på jämförbara enheter och i löpande priser, minskade med 7,3 procent jämfört med samma månad förra året.

Verktyg

Motsvarande siffra för försäljningen i skobutikerna visar en minskning med 23,4 procent. Hittills i år, januari-november, har försäljningen av kläder minskat med 5,4 procent och skoförsäljningen har minskat med 4,8 procent.

Väntat skotapp och fortsatt ner för kläder
– Efter förra årets novemberökning på 52 procent i skohandeln är månadens nedgång inte särskilt dramatisk, säger Mikael Sandström ordförande för Svensk Handel Stil.

– Klädförsäljningen fortsätter att tappa. Anledningarna är främst att konsumenterna bibehåller ett järngrepp om plånboken och en behovshandel som i stora delar uteblivit på grund av den varma hösten, fortsätter han.

– Vi får hoppas att jultomten handlar mycket under december och att en räntesänkning kan få fart på försäljningen, avslutar Mikael Sandström.

För eventuella frågor kontakta

Mikael Sandström, branschordförande Svensk Handel Stil, 070-564 03 80

Maria Sandow, kanslichef Svensk Handel Stil, 010-47 18 639, 070-794 87 18

Erik Boman, pressekreterare Svensk Handel, 010-47 18 610, 070-976 44 20

Relaterad information till artikeln

Här finns relaterad information till artikeln. Relaterad information kan vara dokument och länkar till sidor på denna webbplats, eller länkar till en annan webbplats.

  • Publicerad: 2011-12-09
  • Uppdaterad: 2011-12-08
0 personer gillar artikeln 


Kommentarer

Hej Fredrik,
Vi har tyvärr inte den statistiken idag men det vore onekligen intressant att undersöka. Möjligen går det att få fram en del av detta via GfK Sverige, www.gfk.com/se. Hoppas du hittar det du söker!

Maria Sandow, Kanslichef Svensk Handel Stil | Postad: 2011-12-16

Hej!

Vilken typ av kläder och skor är det som minskar? finns det statistik för olika segment på marknaden? dvs. låg, mellan och hög prisklass. Vilka kunder är mest känsliga för konjunkturkänsliga? lyxkonsumenter eller lågpriskonsumenter? byter kunderna segment vid svängingar?

Fredrik Fagerström | Postad: 2011-12-16

Hej! Javisst finns det butiker som går bra och ökar i dessa tider! De ökar sin marknadsföring nu, radioreklam är t ex billig, går att göra bra reklamköp. Många konsumenter kanske håller i plånboken, men den är inte tom! I stället gör de mer genomtänkta köp, och då vinner kvalitetstänk och starka varumärken.

Maria Sandow | Postad: 2011-12-15

<p>Hej Jan, Roligt att höra att din butik går starkt trots tuffare tider. Håller med dig om att vi ska visa på positiva exempel som andra kan inspireras av. En hel del inspiration hittar du i rapporten Koll på kunden: http://www.svenskhandel.se/nyheter-och-press/nyheter/2011/koll-pa-kunden/</p>

Hans Tjernström, Svensk Handel | Postad: 2011-12-12

Hej
Jag ser och hör att så är fallet.
Men vi är väl några som det går bra för, Vi har ökat vatje månad sen aug 09. Detta året ligger vi 15 % bättre. Så vist går det att öka nu med utan rea priser.
Hälsningar glad köpman
ps skriv gärna om det finns butiker som säljer bra det kan stimulera andra.

Jan Hansson | Postad: 2011-12-10

Erik Boman, Pressekreterare


Pressfrågor: 010-47 18 650
Mobil: 0709-76 44 20
erik.boman@svenskhandel.se
Erik på Twitter:@ErikBoman

Erik Boman på Twitter

Ny överenskommelse ska röja upp i hyresdjungeln http://t.co/PYdVAavE via @SvenskHandel

Klockan 11 kommer domen om bluffakturor i Helsingborg. Fällande domar kan få stor betydelse för Sveriges småföretagare. #bluffakturor

RT @sr_nyheter: Ekot: Svensk Handel: Piratimport för miljarder varje år http://t.co/lg5QulXs

RT @matsrorbecker: En liten e-handelsnyhet: Matkassebolaget Mathem köper nätbutiken Netxtra från Axfood. http://t.co/q934ZKsJ

RT @axfood: Det finns stort intresse inom dagligvaruhandeln för ung arbetskraft. På Axfood är 33% av medarbetarna under 25 år. http://t. ...

flickr
Avtal 2012

Vad händer i handeln? Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev.

Prenumerera

Adress

Telefon & E-post

Svar direkt för medlemmar

  • Telefontider: 8.30-17.00
  • Arbetsgivarservice: 010-47 18 700
  • Varningslistan: 010-47 18 630
  • Handelsfrågor: 010-47 18 690
  • Säkerhetsfrågor: 010-47 18 680
  • Hyresfrågor: 010-47 18 710
  • Försäkringsfrågor: 010-47 18 770
     

Föreningar

Följ oss på

Facebook

© Swedish Trade Federation | Om Cookies och PuL
Laddar