Inga inloggningsuppgifter?
Handlarnas framtidstro stiger något i denna månads Handelsbarometer. Andelen handlare som tror att försäljningen i detaljhandeln som helhet kommer att öka är emellertid lägre än andelen som tror att försäljningen kommer att minska. Dessutom tror flertalet handlare fortfarande att antalet anställda i detaljhandeln kommer att minska under de kommande tre månaderna.
Ange ditt namn samt din och mottagarens e-postadress för att tipsa om den här sidan
Sammantaget innebär detta att framtidsindikatorn ökar något jämfört med föregående månad och landar på minus 14. Handlarnas tro på utvecklingen i den egna butiken har minskat något och kaxighetsindikatorn sjunker med 13 enheter och landar på 9. Kaxighetsindikatorn kan ses som ett mått på hur stor andel av handlarna som tror att de kommer att kunna öka sin marknadsandel under den kommande tremånadersperioden.– Det är glädjande att optimismen har ökat något.Troligtvis kan julhandeln bli en injektion för handeln efter en trist höst. Men osäkerheten inför framtiden är fortsatt stor och efter jul väntar sannolikt tuffare tider med hårdare konkurrens och lägre tillväxt, säger Yvonne Ingman, vice vd på Svensk Handel.För intervju eller mer information ring gärna:
Yvonne Ingman, vice vd, Svensk Handel, 010-47 18 548
Erik Boman, pressekreterare, Svensk Handel, 010-47 18 610
Här finns relaterad information till artikeln. Relaterad information kan vara dokument och länkar till sidor på denna webbplats, eller länkar till en annan webbplats.
Jag godkänner Svensk Handels regler för artikelkommentarer
Regler för kommentarer på Svensk Handels hemsida
Svensk Handel välkomnar att du kommenterar och har åsikter om det vi skriver om på webbplatsen.
När du skriver kommentarer gäller följande:
Dina kommentarer kommer att publiceras omedelbart i anslutning till artikeln du har kommenterat. Alla inlägg granskas av Svensk Handel och kan tas bort om de bryter mot de regler som finns för funktionen. Notera att ett inlägg får innehålla max 1 000 tecken och att ett och samma inlägg endast kan postas en gång.
Tänk på att: • vara respektfull i dina kommentarer • hålla dig till ämnet • inte gå till personangrepp • bara länka till relevant information
Undvik: • negativa kommentarer om etniskt ursprung, kön, politisk tillhörighet, sexuell läggning eller religiös åskådning• svordomar eller obscena ord • nonsensinlägg alternativt inlägg som avviker från ämnet • kommersiella budskap eller andra former av marknadsföring • rasistiska, pornografiska eller sexistiska formuleringar • hot, trakasserier, skvaller eller lögner • uppmaningar till brott
Funktionen för kommentering sker i enlighet med Lag om ansvar för elektroniska anslagstavlor (1998:112) (www.notisum.se/rnp/sls/lag/19980112.HTM).
Pressfrågor: 010-47 18 650 Mobil: 0709-76 44 20 erik.boman@svenskhandel.se Erik på Twitter:@ErikBoman
Ny överenskommelse ska röja upp i hyresdjungeln http://t.co/PYdVAavE via @SvenskHandel
Klockan 11 kommer domen om bluffakturor i Helsingborg. Fällande domar kan få stor betydelse för Sveriges småföretagare. #bluffakturor
RT @sr_nyheter: Ekot: Svensk Handel: Piratimport för miljarder varje år http://t.co/lg5QulXs
RT @matsrorbecker: En liten e-handelsnyhet: Matkassebolaget Mathem köper nätbutiken Netxtra från Axfood. http://t.co/q934ZKsJ
RT @axfood: Det finns stort intresse inom dagligvaruhandeln för ung arbetskraft. På Axfood är 33% av medarbetarna under 25 år. http://t. ...
Vad händer i handeln? Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev.
I arbetsgivarguiden hittar du information om:
Som medlem i Svensk Handel får du hjälp av våra förhandlare vid tvister och förhandlingar. Medlemmar kan även få hjälp via Svar Direkt med olika frågor om arbetsrätt som löner, uppsägningar och omorganiseringar.
Läs mer om hur du blir medlem i Svensk Handel
eller vill du
PuL står för Personuppgiftslagen och den reglerar på vilket sätt företag hanterar personuppgifter.
Svensk Handel är personuppgiftsansvarig för behandlingen av personuppgifter på denna webbplats. All Svensk Handels behandling av personuppgifter sker utifrån bestämmelserna om integritetsskydd i personuppgiftslagen. Svensk Handel kommer att behandla dina uppgifter för administration, att tillhandahålla tjänster, råd, skicka kursinbjudningar och andra inbjudningar, hantera prenumerationer, göra marknads- och företagsanalyser samt för att sända dig information rörande aktuella frågor och marknadsföringsmaterial.
Svensk Handel är skyldig att, till var och en som ansöker om det, en gång per kalenderår gratis lämna besked om uppgifter som rör behandling av den sökande. Personuppgiftsansvarige har även ansvar för att rätta till eventuella felaktiga uppgifter.
Har du frågor kring hur uppgifterna du lämnar hanteras eller om du vill avregistrera dina uppgifter är du välkommen att ta kontakt med oss via e-post info@svenskhandel.se.
Personuppgifter på svenskhandel.se
Personuppgifter som lämnas i samband med prenumeration av "nyhetsbrev" och/eller vid förfrågningar via kontaktformulär sparas bara så länge det krävs för administrationen. Personuppgifter som lämnas i samband med registrering för att möjliggöra inloggning via Medlemsverktyget sparas så länge kontot är aktivt eller så länge användaren inte själv väljer att ändra inställningar i, eller avsluta, kontot.