Arbetsgivarguiden
Guide i arbetsgivarfrågor exklusivt för dig som är medlem i Svensk Handel.
Varningslistan
Har du fått en misstänkt bluffaktura?
Tröjan är årets modejulklapp 2011

Tröjan är årets modejulklapp 2011

Kärt barn har många namn – slipover, tröja, cardigan, kofta, polo, pullover. Årets modejulklapp finns i många varianter och just nu är denna klassiker hetare än någonsin.

Verktyg

Den kan vara traditionellt v-ringad och alltid kännas aktuell, säsong efter säsong. Men i år är tröjan också trendig som modeplagg. Ute i butikerna finns allt från glammigt och glittrigt festplagg till den skönaste och varmaste storkoftan.

– Det här tror vi blir storsäljaren inför jul, alla kategorier. Vår spaning visar att butikerna har laddat och utbudet av stickat verkar rekordstort i år, konstaterar Maria Sandow, kanslichef för Svensk Handel Stil.

– Årets tröja får gärna vara gjord i lite grövre garn, stickad med stora lösa maskor. Siluetten är ofta långsmal. För honom finns den v-ringade lammullströjan i fantastiska färger som rosa, knallgrön eller lila, för den som vågar, säger Lotta Ahlvar, vd för Svenska Moderådet som i år varit med och utsett årets modejulklapp.

Det är fjärde året i rad som Svensk Handel Stil utser årets modejulklapp. Förra året var det den nya herrskjortan med avvikande färg på manschetter, knappar och krage som låg under granen. I år var konkurrensen hård från tonåringarnas favorit, den så kallade jumpsuiten, men med tanke på tröjans breda målgrupp tog den hem segern.

För intervju eller mer information, kontakta gärna:

Maria Sandow, kanslichef Svensk Handel Stil: 010-471 86 39

Lotta Ahlvar, vd för Svenska Moderådet: 0709-70 95 86

Erik Boman, pressekreterare Svensk Handel: 010-471 86 50

Svensk Handel Stil är ett branschkansli i för medlemsföretag i Svensk Handel som arbetar inom sko-, mode- och sporthandeln.

Relaterad information till artikeln

Här finns relaterad information till artikeln. Relaterad information kan vara dokument och länkar till sidor på denna webbplats, eller länkar till en annan webbplats.

  • Publicerad: 2011-11-25
  • Uppdaterad: 2011-11-25
0 personer gillar artikeln 

Erik Boman, Pressekreterare


Pressfrågor: 010-47 18 650
Mobil: 0709-76 44 20
erik.boman@svenskhandel.se
Erik på Twitter:@ErikBoman

Erik Boman på Twitter

Ny överenskommelse ska röja upp i hyresdjungeln http://t.co/PYdVAavE via @SvenskHandel

Klockan 11 kommer domen om bluffakturor i Helsingborg. Fällande domar kan få stor betydelse för Sveriges småföretagare. #bluffakturor

RT @sr_nyheter: Ekot: Svensk Handel: Piratimport för miljarder varje år http://t.co/lg5QulXs

RT @matsrorbecker: En liten e-handelsnyhet: Matkassebolaget Mathem köper nätbutiken Netxtra från Axfood. http://t.co/q934ZKsJ

RT @axfood: Det finns stort intresse inom dagligvaruhandeln för ung arbetskraft. På Axfood är 33% av medarbetarna under 25 år. http://t. ...

flickr
Avtal 2012

Vad händer i handeln? Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev.

Prenumerera

Adress

Telefon & E-post

Svar direkt för medlemmar

  • Telefontider: 8.30-17.00
  • Arbetsgivarservice: 010-47 18 700
  • Varningslistan: 010-47 18 630
  • Handelsfrågor: 010-47 18 690
  • Säkerhetsfrågor: 010-47 18 680
  • Hyresfrågor: 010-47 18 710
  • Försäkringsfrågor: 010-47 18 770
     

Föreningar

Följ oss på

Facebook

© Swedish Trade Federation | Om Cookies och PuL
Laddar