Hoppa till innehåll

Nu är det dags för dig som är medlem i Svensk Handel att rapportera in ditt företags medlemsuppgifter.

datorskarm.jpg

Medlemsuppgifterna ligger till grund för beräkning av medlemsavgiften. Avgiften, som du betalar in en gång per halvår, finansierar det arbete som Svensk Handel tillsammans med Svenskt Näringsliv gör för att ge handelns företag förutsättningar att nå sin fulla potential. Vi gör det enklare och mer lönsamt att driva företag och vara arbetsgivare. 

Rapporteringen sker i år via vår nya inloggningsportal Medlemsuppgift.se där du först skapar ett konto innan du slussas vidare och kan lämna uppgifterna. Rapportera in uppgifterna via medlemsuppgift.se senast den 28 februari.

I dagarna skickar vi ut ett mejl om detta till den eller de kontaktpersoner som vi har på ditt företag. Vill du kontrollera att vi har rätt kontaktuppgifter för dig och ditt företag, hör av dig till medlem@svenskhandel.se.

Medlemsuppgift 2023 öppnar den 18 januari, och ordinarie insamling i Medlemsuppgift stänger den 28 februari.

Vid frågor rörande själva insamlingen eller inloggningen kontakta gärna: support@medlemsuppgift.se eller 08-580 022 20 (vardagar kl 08.00-17.00).

annette-nyberg.jpg

Annette Nyberg

Sälj & marknadskoordinator

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
vinnare-ra-2024.png

Nu kan du nominera till Retail Awards 2025 – vem vill du hylla?

NyhetNu är nomineringen till Retail Awards 2025 öppen! Vilka företag och personer tycker du har gjort något extra för handeln det senaste året?
mq-ingvar-larsson.png

MQ Marqet: Självklart att satsa på second hand

NyhetVarför satsar MQ Marqet på second hand och hur arbetar man med det? Det får vi reda på i intervjun med vd Ingvar Larsson.
avtal-2025.png

Slutförhandlingar av flera kollektivavtal

NyhetAvtalsrörelsen 2025 fortsätter. Nu pågår slutförhandlingar av ett flertal av Svensk Handels kollektivavtal som löper ut den 30 april.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px)-(1).png

Så leder Susanne Ehnbåge Lindex på en global, digital och hållbar tillväxtresa

NyhetNytt avsnitt i podden D-Congress Talks: Susanne Ehnbåge, vd på Lindex, om digitalisering, hållbarhet och en offensiv global satsning.
istock-1187328432-(1).jpg

Oklarheter i Tillgänglighetslagen - viktigt att veta

NyhetDen nya Tillgänglighetslagen är snårig att förstå. Svensk Handel guidar dig.
gottebiten-vy.png

Påsken blev en efterlängtad ljuspunkt för gränshandeln

NyhetDet finns ljusglimtar i handeln. Ett exempel är gränshandeln – där årets påskfirande var ett efterlängtat styrkebesked.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px).png

Kulturens kraft: Så bygger varumärken lojala fans – inte bara kunder

NyhetVad är det som gör att vissa varumärken inte bara syns, utan verkligen känns? Lyssna på avsnittet i podden D-Congress Talks.
pm-om-samverkan.png

Tillsammans för tryggare handelsplatser: Ny vägledning om samverkan mot brott

NyhetSvensk Handel har tagit fram en ny vägledning, med konkreta råd, för kommuner som vill stärka tryggheten i handelsmiljöer.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.