Hoppa till innehåll

Annika Qarlsson representerar sedan 2002 Centern i riksdagen men har innan dess närmare 20 år inom dagligvaruhandeln bakom sig. I en bransch i ständig utveckling hinner dock en hel del hända på bara några år.

81e942ce45c84e358e1cd0e84fd86d3a.jpg

Under en dag mötte Annika Qarlsson ägaren och ICA-handlaren Owe Krook med personal på Kvantum i Lerum. Butiken har 160 medarbetare, två egna kök, e-handel, en stor trädgårdsavdelning och ett bageri.

Åka rulltrappa baklänges

– Jag tycker att Percy Barnevik uttryckte det så bra när han sa att driva företag är som att åka rulltrappa baklänges, går du inte framåt så åker du bakåt, säger Owe Krook.

Ett uttryck som inte minst gäller i handeln. 

– Vi har både omstruktureringen av branschen med större enheter och ökat utbud och alla nya utmaningar som digitalisering, ökat hållbarhetsfokus och branschens kompetensförsörjning. Det gäller verkligen att stå på tå för att hänga med, säger Owe Krook.

Ica Kvantum i Lerum startade med e-handel redan 1999 men satsningen fick läggaas ner då varken bransch- eller kund var mogen. 2015 drog butiken igång igen och det fanns då en helt annan potential.

– Idag har vi vanlig e-handel, färdiga matkassar och till och med en drive thrue enligt klassiskt Mc Donaldsmanér där kunderna kan svänga förbi och hämta upp sin mat. Denna tjänst växer ständigt och uppskattas mycket av kunderna.

Bidrar till att minska matsvinnet

Något som också har varit ett vinna-vinnakoncept är satsningen på egna köke. Mitt i butiken lagar kockarna kött och vegetariskt och utanför ingången huserar fiskekockarna som precis som det låter fokuserar på fisk och skaldjur. I de två köken lagas närmare 1 800 portioner mat varje vecka vilket har lett både till ökad omsättning och minskat svinn för butikens råvaror.

– Via en app i mobilen har vi stenkoll på hållbarhetstider och kan alltid se till att ta tillvara på råvaror innan de passerat bäst-före-datum. Aningen tillagar våra kockar maten eller så sänker vi priset och säljer den, säger Ove Krook.

På detta sätt minimerar butiken sitt svinn och behöver inte slänga mat.

Vägen till jobb

Under dagen i butiken diskuterades hur företagen på bästa sätt kan erbjuda en väg in för människor som står långt från arbetsmarknaden. Hur gör vi för att kunna erbjuda en första rad i CV:t eller en väg in på den svenska arbetsmarknaden?

Höjda arbetsgivaravgifter och tröga system är inte rätt väg menar Annika Qarlsson brinner för att ständigt förbättra företagens villkor och möjligheter att kunna anställa. Ökade ROT- och RUT-tjänster ligger henne varmt om hjärtat och är något som borde kunna införas ännu mer.

– Vi måste få in fler folk på arbetsmarknaden och sänka trösklarna. Därför tittar vi nu på hur vi kan få igenom nya förslag för att i olika former sänka skatten på arbete. Det är viktigt, inte minst för alla de ungdomar och nyanlända som vill komma in på arbetsmarknaden, säger Annika Qarlsson.

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
ra-24-vinnarna-pa-scenen.png

Läs om finalisterna i Retail Awards

NyhetDen 1 oktober firar Svensk Handel handelns stjärnor på branschgalan Retail Awards 2025. Nu kan vi presentera finalisterna.
handelskommun-bilder-(1920-x-1080-px).jpg

Falkenberg kan bli Sveriges bästa handelskommun: ”Handeln knyter ihop staden”

NyhetFalkenberg är en av tre finalister i Sveriges bästa handelskommun 2025 som Svensk Handel korar på Nordic Retail Summit 1 oktober.
readventure-collage2.png

re-adventure: Uppstickaren som satsar på outdoor-plagg i premiumsegmentet

NyhetMöt re-adventure, som specialiserat sig på att sälja outdoorplagg second hand.
normal-promenad.png

Promenera, lyssna, lär – så håller HR-teamet på Normal koll på arbetsrätten

NyhetKunskap i öronen, frisk luft i lungorna och ett bättre grepp om arbetsrätten. Så gör Normal för att väva in lärande i vardagen tillsammans.
vinnare-2024.png

Retail Awards 2025: Snart vet vi vilka som tävlar om branschens finaste priser

NyhetNästa vecka avslöjas finalisterna i Retail Awards 2025.
tre.png

Kalmar, Falkenberg och Östersund i final till Sveriges bästa handelskommun!

NyhetKalmar, Falkenberg och Östersund är finalister till Svensk Handels utmärkelse Sveriges bästa handelskommun 2025.
1-oktober-2025.png

Kom till handelns stora mötesplats den 1 oktober

NyhetÄr du anmäld? På dagen belyser heta talare handelns framtida möjligheter. På kvällen delar vi ut priser i åtta kategorier.
eu-agenda1920-x-1080-px.webp

EU-kommissionen publicerar samråd inför framtagandet av Digital Fairness Act

NyhetSamrådet kommer att ligga till grund för revideringen av den konsumenträttsliga lagstiftningen, vilken är väntad till mitten av 2026.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.