Hoppa till innehåll

Handelsföretagens framtidsförväntningar för första kvartalet 2025 visar en splittrad bild av handelsbranschens utveckling. Medan dagligvaru- och partihandeln visar vissa tecken på förbättring, försämras stämningen inom sällanköpshandeln, där framtidsindikatorn sjönk markant.

sofia-larsen-hb-januari.png

Svensk Handels Handelsbarometer för januari 2025 visar i likhet med andra externa prognoser att det ekonomiska läget fortfarande är pressat och att återhämtningen för många delar av handeln dröjer.

Sällanköpsvaruhandeln fortsatt hårt pressad

Framtidsindikatorn för sällanköpsvaruhandeln backade hela 5,2 enheter i januari till 91,2. Mest negativ var utvecklingen inom förväntningarna på försäljningen, som sjönk med 8,3 enheter. Handlarnas syn på lönsamheten och viljan att anställa minskar också kraftigt.

– Det är tydligt att en stor andel av handelsföretagen fortsatt kämpar i motvind. Sällanköpsvaruhandeln har haft det svårt länge, och nu ser vi hur även större aktörer har det tufft. Konsumenternas köpkraft är fortfarande svag och konkurrensen från billig privatimport skärper läget ytterligare, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.

Svag optimism i dagligvaru- och partihandeln, men utmaningar kvarstår

Även om dagligvaruhandeln och partihandeln visar en viss uppgång i månadens Handelsbarometer, ligger framtidsindikatorn för samtliga delbranscher i handeln fortsatt under det kritiska 100-strecket, vilket innebär att handlare har en övervägande negativ syn på de kommande tre månaderna.

– Vi gläds alltid när siffrorna går åt rätt håll, men det vi ser är långt ifrån en bred återhämtning. Försiktigheten bland konsumenterna sitter i, och räntesänkningar tar tid innan de får genomslag. Samtidigt ser vi att företag inom sällanköpshandeln går i konkurs i en oroväckande takt, säger Sofia Larsen.

Kinesiska onlinegiganter vinner mark – helt utan spelregler

Ett fortsatt problem för svenska handlare är den ökade konkurrensen från utländska e-handelsplattformar som Temu och Shein. Under julhandeln handlade hela 17 procent av svenska konsumenter från dessa kinesiska lågprissajter. För vissa branscher, såsom hemelektronik och mode, är situationen särskilt pressad.

– När varor går att köpa till orimligt låga priser från aktörer som inte följer samma regler och avgifter som svenska handlare, blir konkurrensen snedvriden. Vi ser nu att detta börjar slå igenom i dessa dystra siffror. Det är positivt att frågan om privatimport nu lyfts av politiker på såväl nationell som på EU-nivå, men det är bråttom att få till förändringar. Handelns företag klarar inte av att vänta hur länge som helst avslutar Sofia Larsen.

Så beräknas Framtidsindikatorn

Handelsbarometerns Framtidsindikator beräknas som det genomsnittliga nettotalet för tre frågor som rör butikschefernas förväntningar på försäljning, antalet medarbetare och lönsam-hetsutveckling de kommande tre månaderna. Utifrån svaren beräknas ett index med ett neutralt värde 100 där indextal över 100 innebär positiva framtidsförväntningar och under 100 innebär negativa framtidsförväntningar.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
mors-dag.png

Mamma vill bli bjuden på middag – Mors dag väntas slå rekord

PressmeddelandeI år spås Mors dag-handeln nå 1,6 miljarder kronor, vilket är 100 miljoner mer än i fjol.
handelslandet-sverige-for-ukraina.jpg

Lansering av initiativet ”Handelslandet Sverige för Ukraina”

PressmeddelandeUkraina befinner sig i fullskaligt krig mot en angripare som agerar i strid med folkrätten. Med kriget följer stora kostnader.
arsstamma-2025nya.png

Ny ordförande och nya ledamöter till Svensk Handels styrelse

PressmeddelandeVid Svensk Handels årsstämma som ägde rum under torsdagen, valdes Nina Jönsson, vd för ICA-Gruppen till ny ordförande i Svensk Handel.
klader-och-skor-1.png

Varmare väder i april gav ny energi till modehandeln

PressmeddelandeEn ovanligt varm aprilmånad innebar ett försiktigt uppsving för modehandeln, där lågprissegmentet stack ut särskilt positivt.
avtal_2025.jpg

Nya kollektivavtal tecknade för tjänstemän inom handeln

PressmeddelandeSvensk Handel har kommit överens med Unionen och Akademikerförbunden om nya kollektivavtal för tjänstemän inom handeln.
brill-gavoexperten-webb.png

Svårt att välja gåva? Svensk Handel lanserar Gåvoexperten

PressmeddelandeDet kan vara svårt att veta vad man ska ge. Nu lanserar vi Gåvoexperten, en guide för den som vill ge rätt gåva vid rätt tillfälle.
preloved-outfit.png

Fortsatt nedgång i handeln med begagnat

PressmeddelandeSecond hand-försäljningen i mars visar för andra månaden i rad på en nedgång jämfört med samma månad i fjol.
sofia-larsen.png

Kraftigt fall i handlarnas framtidstro – oron kring tullar drivande

PressmeddelandeFör 40:e månaden i rad uppvisar företag inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln och partihandeln en pessimistisk framtidstro.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.