Hoppa till innehåll

Varje år stjäls det för 6 miljarder från svenska butiker. En ökning med drygt 30 procent jämfört med år 2013. Majoriteten av stölderna utförs av kriminella som systematiskt stjäl från landets handlare. Det har tvingat handlarna att öka sina investeringar i butikens säkerhet, i genomsnitt lägger varje butik 191 000 kronor enbart på väktare och ordningsvakter. Det visar Svensk Handels Stöld- och svinnrapport som presenteras idag.

5d01ec6e76e547bd935917d6e0ac8257.jpg

– Butiksstölder är ett växande samhällsproblem som måste tas på större allvar. På vissa platser framstår butiken alltmer som ett skafferi där det är nästintill riskfritt att kliva in och ta det du vill ha. Nu krävs det att rättsväsendet står upp för landets handlare, säger Per Geijer, säkerhetschef på Svensk Handel.

Organiserad brottslighet

Kött, choklad och kaffe tillhör några av de vanligaste stöldvarorna i dagligvaruhandeln. Det är också i dagligvaruhandeln som det sker flest stöldbrott. Handlarna anser att en tredjedel av butiksstölderna utförs av personer som stjäl en eller ett fåtal varor för eget bruk. Resterande två tredjedelar av stölderna utförs av personer som stjäl regelbundet eller av organiserade ligor som opererar med handeln som brottsplats.

– Bilden att stölderna i butik rör sig om ungdomar som stjäl en enstaka Snickers är felaktig. Det handlar i allt högre utsträckning om organiserad brottslighet där stölderna sker systematiskt med syftet att driva en kriminell verksamhet, säger Per Geijer.

Handlarna tvingas betala för grundtryggheten

Rapporten visar också att handlarna lägger stora summor på att skydda sin butik. Fler än fyra av tio handlare (44 %) har det senaste året ökat investeringarna för att stärka butikens säkerhet. Mest pengar lägger företagen på att anlita väktare och ordningsvakter. I genomsnitt lade varje butik 191 000 kronor på vakter.

Utöver de externa stölderna på 6 miljarder uppgår de interna stölderna, som begås av chefer och medarbetare, till 1,9 miljarder. Det gör att det brottsliga svinnet som drabbar handeln totalt är 7,9 miljarder årligen.

Till det kommer ett stort administrativt svinn som på 4,1 miljarder. Det kan exempelvis vara bokföringsmässiga fel, felväxling till kunder eller produkter som inte går att sälja på grund av kvalitetsförsämring. Det innebär att det sammanlagda svinnet i handeln uppgår till hela 12 miljarder årligen, vilket motsvarar cirka 170 000 kronor per butik.

Svensk Handels Stöld- och svinnrapport släpps i samband med Säkerhetsveckan där handlare uppmanas att anmäla alla brott under vecka 17.

För intervju eller eventuella frågor

Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
preloved-outfit.png

Fortsatt nedgång i handeln med begagnat

PressmeddelandeSecond hand-försäljningen i mars visar för andra månaden i rad på en nedgång jämfört med samma månad i fjol. Enligt Svensk Handels Pre Loved
sofia-larsen.png

Kraftigt fall i handlarnas framtidstro – oron kring tullar drivande

PressmeddelandeHandelsföretagens framtidsutsikter blir allt dystrare. För 40:e månaden i rad uppvisar företag inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln
ehi5-1.png

Medvind för e-handeln i mars – omvärldsläget oroar

PressmeddelandeSvensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för mars månad till 13,3 miljarder kronor.
nina-jonsson.png

Nina Jönsson föreslås till ny ordförande i Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handels valberedning föreslår att Nina Jönsson vid årsstämman den 15 maj väljs till ny ordförande i Svensk Handels styrelse.
paskbild.jpg

Godis för nästan en miljard kronor i påsk

PressmeddelandePåskveckan är här och handelsföretagen är väl förberedda på ett ökat tryck i butikerna.
varklader.png

Mildare väder gav modehandeln ett välbehövligt lyft

PressmeddelandeEfter en längre period av svaga försäljningssiffror återhämtade modebranschen sig något under mars månad.
nina-jelver-5.jpg

Förslaget om högre beloppsgräns för ringa stöld saknar verklighetsförankring

PressmeddelandeSvensk Handel ställer sig starkt kritiska till förslaget som bagatelliserar handelns brottsutsatthet.
avtal-2025vs1.png

Nya löneavtal inom handeln: ”Arbetsfred och förutsägbarhet i en orolig tid”

PressmeddelandeSvensk Handel och Handelsanställdas förbund har tecknat nya kollektivavtal för butiksanställda och för arbetare inom lager och e-handel.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.