Hoppa till innehåll

Sommar och semestertider bidrog till att många handlare hoppades på ett rejält kundflöde och en skjuts i försäljning under juli månad. Stilindex från Svensk Handel visar att verkligheten tyvärr blev en annan, och många i modehandeln ställer nu sitt hopp till jobb- och skolstarterna.

sko-i-sportaffar.jpg

Resultaten i Stilindex presenteras i löpande priser, och om man utgår från den senast presenterade inflationen på kläder och skor innebär månadens siffror en minskning i volym trots att klädhandelns siffror, som presenteras i löpande priser, visar på en ökning med 3,9 procent. Skohandelns fall var kraftigare, med en nedgång på 3,4 % i löpande priser.

Butiker och e-handelJuli 2023-2022Juli 2023 - 2021Ackumulerat 2023/22Ackumulerat 2023/21
Kläder

 3,9 %

 9,0 % 2,3 %26,6 %
Skor-3,4 %-5,7 %-0,9 %23,2 %

Kommentarer från Svensk Handel

- Vi tvingas tyvärr konstatera att juli månad inte alls blev så bra som många handlare hade hoppats på. Visserligen är en ökning på 3,9 procent för klädhandeln välkommen, men krasst kan man konstatera att vi hade hoppats på bättre siffror. Månadens Stilindex är ytterligare ett exempel på hur hårt den rådande ekonomiska situationen slår mot handeln, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.

- Nu genomför handlare kampanjer kring att många återvänder till jobb och skola, vilket medför att många uppdaterar garderoben. Historiskt vet vi att detta brukar innebära en uppgång och vi hoppas att så är fallet även i år och att det ska märkas av i augusti månads siffror, säger Sofia Larsen.

- Handeln är extremt viktigt för Sverige. Branschen är en av näringslivets största arbetsgivare och för att det ska förbli så krävs politiska reformer så att villkoren för handeln förbättras över tid. Ett exempel på detta är genom att sänka arbetsgivaravgifterna, vilket skulle medföra att företag inom modehandeln och andra delar av handeln, skulle kunna anställa fler, säger Sofia Larsen.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
avtal-2025-1-1.png

Varsel från förbund inom Akademikerförbunden mot Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handel har idag tagit emot varsel från fackförbund inom Akademikerförbunden på Svensk Handels avtal avseende tjänstemän på Systembola
sh-logga-ljusgra-ny-3.jpg

Artikel i DN ger en missvisande bild av barnkläder från svenska modehandlare

PressmeddelandeArtikeln innehåller svepande misstänkliggörande av en hel bransch – men ingen företrädare för branschen får kommentera anklagelserna.
preloved-mobler.png

Starkare second hand-marknad i april

PressmeddelandeEfter två månader med kraftig nedgång visade second hand-marknaden tecken på återhämtning i april.
avtal-2025-1.png

Varsel från Unionen mot Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handel har idag tagit emot ett varsel om konflikt från Unionen på Svensk Handels avtal avseende tjänstemän på Systembolaget.
mp30947256-kungsgatan-mot-sveavagen.jpg

Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon klass 3

PressmeddelandeLänsstyrelsen meddelande under eftermiddagen att de upphäver Stockholm stads beslut om införandet av miljözon klass 3, med anledning av bris
handelsbarometern-maj-25.png

Ökad tillförsikt samt något mindre oro inom handeln

PressmeddelandeHandelns framtidstro stärktes i maj, särskilt inom sällanköpsvaruhandeln.
sh-logga-ljusgra-ny-2.jpg

Handelskartan – så handlar Sverige

PressmeddelandeFör att förtydliga handelns betydelse och underlätta i planeringen av framtidens hållbara städer tar Svensk Handel nu fram ny statistik.
ehi-25-1.png

Tvåsiffrig e-handelstillväxt för andra månaden i rad

PressmeddelandeE-handelsindikatorn skattar e-handelns omsättning för april till 14,2 miljarder kronor. En ökning med 13 procent jämfört med april 2024.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.