Hoppa till innehåll

Vid Svensk Handels årsstämma som ägde rum under torsdagen, valdes Nina Jönsson, vd för ICA-Gruppen till ny ordförande i Svensk Handel. Därutöver valdes Anders Görling, CFO för IKEA Svenska Försäljnings AB, Kicki Kopsch, vd för Y. Carlstedt AB, Henrik Kroon, kommersiell utvecklingschef för Hennes & Mauritz GBC AB, samt Anders Torell, vd för Coop Sverige AB in i Svensk Handels styrelse.

arsstamma-2025nya.png

Nina Jönsson efterträder Anders Svensson som varit medlem i styrelsen sedan 2010 och styrelsens ordförande de senaste sju åren.

– Det är en stor ära att ha blivit vald till styrelseordförande i Svensk Handel. Handeln är en av Sveriges viktigaste tillväxtmotorer och en central del av vår ekonomi, och jag ser framemot att, tillsammans med styrelsen, arbeta för att sätta Handelslandet Sverige på kartan. Utan en levande handel stannar Sverige, säger Nina Jönsson, nyvald styrelseordförande i Svensk Handel.

Anders Görling är CFO för IKEA Svenska Försäljnings AB, och nyinvald styrelseledamot i Svensk Handels styrelse.

Jag är glad över förtroendet och ser fram emot att få ta en aktiv roll i att gemensamt driva frågor som är viktiga för Handelslandet Sverige. Vi representerar en bransch som är i ständig utveckling och även om utmaningarna är stora just nu så är möjligheterna större. Handeln är och kommer fortsätta att vara en bärande del av samhällsekonomin, arbetsmarknaden och av människors vardag.

I samband med stämman tackades Anders Svensson, Cecilia Fritzson Gårdnäs, Marie Nygren, och Elisabeth Tedestål av för sina insatser i Svensk Handels styrelse.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
prelovedkasse.png

Trots minskad försäljning i maj går second hand starkt

PressmeddelandeSecond hand-marknaden hade en tuff maj månad med ett försäljningstapp på nära 30 procent jämfört med samma månad i fjol.
sofia-larsen-24-2.jpg

Avvaktande framtidsförväntningar inom handeln

PressmeddelandeDet råder fortsatt pessimism bland svenska handelsföretag. Svensk Handels Handelsbarometer visar dystra framtidsförväntningar.
ehi5-2.png

Maj blev en ovanligt svag e-handelsmånad

PressmeddelandeMaj blev en svag månad för e-handeln, som minskade med 24 procent jämfört med samma månad förra året.
maria-mikkonen-3.jpg

Svensk Handel kommenterar Riksbankens räntebesked – "torka i den svenska ekonomin"

PressmeddelandePå onsdagsmorgonen aviserade Riksbanken att styrräntan sänks med 0,25 punkter. Svensk Handel välkomnar beskedet.
midsommarlunch-mp.jpg

Midsommar markerar startskottet för sommarhandeln

PressmeddelandeMed blomsterkransar, sill på tallriken och dans runt stången laddar de svenska handelsföretagen upp för en intensiv period.
kund-med-sportskor-1.jpg

Maj blev en svag månad för modehandeln

PressmeddelandeKläd- och skohandeln backade rejält i maj – med nedgångar på över åtta procent för kläder och närmare tio procent för skor.
basta-handelskommun-1.jpg

Finalister klara till Sveriges bästa handelskommun 2025

PressmeddelandeMed nya utmärkelsen ”Sveriges bästa handelskommun”, vill Svensk Handel uppmärksamma kommuner som skapar goda förutsättningar för handeln.
avtal-2025-1-3.png

Svensk Handel överens med Unionen och Akademikerförbunden om nya kollektivavtal för Systembolaget

PressmeddelandeSvensk Handel har kommit överens med Unionen och Akademikerförbunden om nya kollektivavtal för tjänstemän på Systembolaget.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.