Hoppa till innehåll

Trots att brotten i handeln ökar anmäler handlarna allt färre brott. För att sätta ljus på omfattningen av brotten som drabbar handeln uppmanar Svensk Handel samtliga butiker att under en vecka - den så kallade Säkerhetsveckan - anmäla alla brott.

5d01ec6e76e547bd935917d6e0ac8257.jpg

Under vecka 17, 23-29 april, vill Svensk Handel att landets handlare kraftsamlar och anmäler samtliga brott som sker i butiken. Syftet är att uppmärksamma handelns växande problem med brott, hot och stölder. 

”Att stoppa den eskalerade brottslighet som hotar många handlare blir allt mer akut. Fakta och siffror spelar stor roll för att beslutsfattare verkligen ska förstå omfattningen av de problem som drabbar handeln”, säger Per Geijer, säkerhetschef på Svensk Handel. 

BRÅ:s siffror missvisande

Var 15:e sekund sker ett brott i en butik i Sverige. Sammanlagt innebär det stölder för cirka sex miljarder. Svensk Handels statistik visar att stöldbrotten i butik ökat med 30 procent på tre år. Samtidigt visar siffror från BRÅ att butiksstölderna tvärtom minskar. Svensk Handel anser att det är en missvisande bild.

”Tyvärr ser vi hur många handlare tappat tron på att en anmälan kan göra skillnad. Enda sättet att visa omfattningen av problematiken med butiksstölder är att anmäla brotten”, säger Per Geijer.

För att underlätta anmälningsprocessen har Svensk Handel tagit fram en app där brott snabbt och enkelt kan anmälas. Under Säkerhetsveckan kommer Svensk Handel även att arrangera seminarier, möten och kampanjer för att uppmärksamma säkerhetsfrågan.  

För intervju eller mer information, vänligen kontakta:

Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
sofia-larsen-i-kopcentrum.png

Handeln präglas fortsatt av osäkerhet

PressmeddelandeTrots sommarens intåg och ett mer gynnsamt ränteläge präglas handelsbranschen av försiktighet.
modehandel-sommar.jpg

Stort försäljningslyft för modehandeln

PressmeddelandeModehandeln tog ett rejält glädjesprång i juni. Försäljningen av både kläder och skor ökade tvåsiffrigt.
nina-jelver.png

Handelns brottsutsatthet ökade under andra kvartalet

PressmeddelandeVåren präglades av höga nivåer av brottslighet gentemot handeln. Nästan var tredje butik utsattes för stöld, visar Trygghetsbarometern.
prelovedkasse.png

Trots minskad försäljning i maj går second hand starkt

PressmeddelandeSecond hand-marknaden hade en tuff maj månad med ett försäljningstapp på nära 30 procent jämfört med samma månad i fjol.
sofia-larsen-24-2.jpg

Avvaktande framtidsförväntningar inom handeln

PressmeddelandeDet råder fortsatt pessimism bland svenska handelsföretag. Svensk Handels Handelsbarometer visar dystra framtidsförväntningar.
ehi5-2.png

Maj blev en ovanligt svag e-handelsmånad

PressmeddelandeMaj blev en svag månad för e-handeln, som minskade med 24 procent jämfört med samma månad förra året.
maria-mikkonen-3.jpg

Svensk Handel kommenterar Riksbankens räntebesked – "torka i den svenska ekonomin"

PressmeddelandePå onsdagsmorgonen aviserade Riksbanken att styrräntan sänks med 0,25 punkter. Svensk Handel välkomnar beskedet.
midsommarlunch-mp.jpg

Midsommar markerar startskottet för sommarhandeln

PressmeddelandeMed blomsterkransar, sill på tallriken och dans runt stången laddar de svenska handelsföretagen upp för en intensiv period.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.