Hoppa till innehåll

Om du som arbetsgivare har tecknat kollektivavtal omfattas dina anställda av flera försäkringar, däribland Trygghetsförsäkring vid arbetsskada (TFA). Den kan ge ersättning för arbetsskada om olyckan är framme.

avtalat-forsakring-webb.jpg
Foto: Avtalat/avtalat.se

Trygghetsförsäkring vid arbetsskada gäller för alla anställda som jobbar på ett privat företag med kollektivavtal, även ägare och vd omfattas. Försäkringen innebär att du och dina anställda kan få ersättning för förlorad inkomst om skadan lett till sjukskrivning. Det kan i så fall handla om ersättning för karensavdrag och den lön som du eller dina anställda går miste om när sjuklön eller sjukpenning betalas ut.

Om skadan lett till extra utgifter för till exempel vård eller skadade kläder kan försäkringen även ge ersättning för det. Tipsa dina anställda om att alltid spara kvitton och intyg som har med skadan att göra.

Både bestående och övergående besvär kan ge ersättning. Det kan till exempel handla om ärr, amputation eller funktionsnedsättning. Om besvären gjort att sjukskrivning varat i fler än 30 dagar kan det också ge rätt till ersättning.

Inte bara olycka i jobbet kan ge ersättning

Det är inte bara olycksfall i jobbet som räknas som arbetsskada. Är du eller dina anställda på utbildning eller tjänsteresa och råkar ut för en olycka kan det ge ersättning. Samma sak om den drabbade råkar ut för en olycka på väg till eller från arbetsplatsen och tar den vanliga vägen. Om det handlar om en olycka där ett fordon varit inblandat ska ersättning i stället sökas från trafikförsäkringen.

Ersättning kan även ges för arbetssjukdom. Det gäller om du eller någon anställd blivit fysiskt eller psykiskt sjuk på grund av jobbet. Även vid smitta, om det handlar om ett jobb där du eller den anställda kommit i kontakt med smittbärande personer eller ämnen.

Skadan ska anmälas både till Försäkringskassan och Afa Försäkring

Om någon anställd råkar ut för en skada ska det anmälas till dig som arbetsgivare och arbetsplatsens skyddsombud. Du som arbetsgivare har ett ansvar att anmäla på www.anmalarbetsskada.se Det ska även ske en anmälan till Afa Försäkring som utreder och beslutar om den anställda har rätt att få ersättning från försäkringen.

För att du inte ska missa något har Avtalat sammanställt en checklista som du hittar på avtalat.se. Där finns också bra information för dina anställda.

Checklista om en anställd skadar sig på jobbet

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
eu-handel.png

EU:s nya strategi för den inre marknaden

NyhetDen 21 maj publicerade EU-kommissionen en ny strategi med flera konkreta åtgärder för att nå en enhetlig, enkel och sömlös inre marknad.
presstraff-for-ukraina-1.jpg

Handelslandet Sverige tillsammans för Ukraina

NyhetSvensk Handel har lanserat ett initativ för att stärka handelsrelationerna med Ukraina och öka synligheten för ukrainska varor i Sverige.
1-oktober-(980-x-280-px)-(1920-x-1080-px)-(5).png

Handelns roll i en osäker värld – beredskap och trygghet

NyhetEn av tre programpunkter på årets Nordic Retail Summit 1 oktober handlar om beredskap och trygghet.
ordforandepriset-2025.png

Vinnare av Ordförandepriset 2025

NyhetSvensk Handels Ordförandepris delas ut till framgångsrika och lovande studenter. Årets vinnare är Lilly Andersson och Henrik Hultqvist.
mockup-rapport.jpg

Butik för alla - för en mer tillgänglig och inkluderande kundupplevelse

NyhetSvensk Handel lanserar nu en vägledning som ger konkreta råd om hur man i butik kan förbättra tillgängligheten.
arsstamma-2025-(1920-x-1080-px).png

Inspiration, framtid och nyvald ordförande på Svensk Handels årsstämma

NyhetDagen för Svensk Handels årsstämma bjöd bland annat på nyval av styrelsens ordförande och utdelning av ordförandepriset.
jarvheden-16x9.png

Thomas Järvheden uppträder på Retail Awards 2025

NyhetÅrets Retail Awards bjuder inte bara på hyllningar – utan också på skrattgaranti. Thomas Järvheden står för underhållningen under kvällen.
1-oktober-(980-x-280-px)-(1920-x-1080-px)-(3).png

Biljettsläpp! Välkommen till årets viktigaste dag för handeln – 1 oktober 2025

NyhetNu är biljetterna släppta till två av höstens stora event. 1 oktober lyfter vi hela handeln.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.