Hoppa till innehåll

Fyra av tio handlare planerar att ta in extrapersonal under julhandeln. Det innebär att julhandeln ger 20 000 personer möjligheten att få ett extrajobb i handeln. Dessutom ökar skatteintäkterna med 5,3 miljarder kronor. Det visar Svensk Handels julrapport 2016.

b2a3cc2de7f449e58b329d36d8968018.jpg

Julen innebär enligt HUI Research en merförsäljning för handeln på 16,5 miljarder kronor. Svenskarna köper julmat för 700 kronor per person och julklappar för 1 000 kronor per person. Trots att HUI Research spått att julhandeln slår rekord och ökar med 3,5 procent uppger konsumenterna att de kommer att köpa mindre julmat och julklappar.

Handelns bidrag till ekonomin blir extra tydlig under julhandeln. Julhandeln bidrar till att ge människor jobb. Ungefär 40 procent av handlarna kommer att ta in extrapersonal till julhandeln. Det innebär omkring 20 000 fler jobb under julen. Julens merförsäljning bidrar samtidigt med 5,3 miljarder i skatteintäkter till staten. December som helhet bidrar med 24,9 miljarder kronor.

– Julhandeln ger en fantastisk möjlighet för människor att få in en fot på arbetsmarknaden. De som får extrajobb är ofta unga eller utrikes födda och kan annars ha svårt att få sitt första jobb. Många av de som får ett extrajobb under julen kommer får sedan möjlighet att komma tillbaka, säger Jonas Arnberg, chefsekonom på Svensk Handel.

Svensk Handels julrapport visar dock att kampen om kunden hårdnar. 28 procent av konsumenterna som handlar på nätet planerar att köpa julklappar utomlands och 21 procent har redan köpt julklappar på Black Friday. Det är nya fenomen som antingen flyttar försäljningen utomlands eller sänker handlarens vinst.

– Detta visar att en god jul för konsumenten inte behöver bli lika god för handeln. Att fler handlar utomlands och att färre handlar till fullpris gör att många handlare får kämpa, även om julhandeln är årets höjdpunkt försäljningsmässigt, säger Jonas Arnberg, chefsekonom på Svensk Handel.

Kontakt

Presskontakt, Svensk Handel: 010-471 86 50
Jonas Arnberg Chefsekonom, Svensk Handel: 010-471 85 75

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
preloved-outfit.png

Fortsatt nedgång i handeln med begagnat

PressmeddelandeSecond hand-försäljningen i mars visar för andra månaden i rad på en nedgång jämfört med samma månad i fjol.
sofia-larsen.png

Kraftigt fall i handlarnas framtidstro – oron kring tullar drivande

PressmeddelandeFör 40:e månaden i rad uppvisar företag inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln och partihandeln en pessimistisk framtidstro.
ehi5-1.png

Medvind för e-handeln i mars – omvärldsläget oroar

PressmeddelandeSvensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för mars månad till 13,3 miljarder kronor.
nina-jonsson.png

Nina Jönsson föreslås till ny ordförande i Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handels valberedning föreslår att Nina Jönsson vid årsstämman den 15 maj väljs till ny ordförande i Svensk Handels styrelse.
paskbild.jpg

Godis för nästan en miljard kronor i påsk

PressmeddelandePåskveckan är här och handelsföretagen är väl förberedda på ett ökat tryck i butikerna.
varklader.png

Mildare väder gav modehandeln ett välbehövligt lyft

PressmeddelandeEfter en längre period av svaga försäljningssiffror återhämtade modebranschen sig något under mars månad.
nina-jelver-5.jpg

Förslaget om högre beloppsgräns för ringa stöld saknar verklighetsförankring

PressmeddelandeSvensk Handel ställer sig starkt kritiska till förslaget som bagatelliserar handelns brottsutsatthet.
avtal-2025vs1.png

Nya löneavtal inom handeln: ”Arbetsfred och förutsägbarhet i en orolig tid”

PressmeddelandeSvensk Handel och Handelsanställdas förbund har tecknat nya kollektivavtal för butiksanställda och för arbetare inom lager och e-handel.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.