Hoppa till innehåll

Brotten mot handeln befinner sig fortsatt på väldigt höga nivåer. Nya siffror från Svensk Handels Trygghetsbarometer visar att stölder, bedrägerier och hot har blivit en del av vardagen för många handelsföretag.

nina-jelver-1.jpg

Säkerhetsindex, alltså andelen butiker som utsatts för antingen stöld, ringa stöld, hot eller våld i samband med stöld, inbrott, hotfullt beteende eller blivit utsatta för bedrägeriförsök, landade under det tredje kvartalet 2024 på 45 procent. Det är en minskning med fem procentenheter jämfört med föregående kvartals notering, men jämfört med motsvarande kvartal föregående år är det en ökning med fyra procentenheter.

– Det är uppenbart att den dystra trenden vi noterat över en längre tid håller i sig. Handelns brottsutsatthet förblir hög. Det är oroväckande, och på sikt kommer det att få konsekvenser för gemene man. Butiker och service man tagit för givet riskerar att försvinna till följd av att brottsutsattheten förbli hög, säger Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel.

Stölder är fortsatt det vanligaste brottet inom handeln

Stölderna fortsätter att slå hårt mot branschen. Under det tredje kvartalet uppgav drygt var tredje handlare (36%) att de utsatts för stöld under den senaste veckan. Det är en viss minskning jämfört med föregående kvartal, men i samtal med handelsföretagen får Svensk Handel fortsatt höra att problemet är stort. Vidare kan det konstateras att var fjärde handlare upplevt hotfulla beteenden från besökare eller kunder den senaste månaden.

– Det stjäls för 10,5 miljarder kronor i svenska butiker årligen. Och lika mycket spenderas på säkerhetsförebyggande åtgärder. Det är kostnader som för många handlare är tuffa att bära. I slutändan slår det också tillbaka på kunderna, i form av högre priser och ett mindre sortiment. Stölderna är i dag ett samhällsproblem, säger Nina Jelver och fortsätter:

– Detta är ett centralt tema under årets Säkerhetsvecka, som pågår mellan den 21–27 oktober. Vårt budskap till handelns alla företag är tydligt. För att den akuta frågan om handelns brottsutsatthet ska nå högre upp på beslutfattarnas dagordning krävs att handelsföretagens vardag också speglas i statistiken. Anmäl alla brott!

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
sofia-larsen.png

Kraftigt fall i handlarnas framtidstro – oron kring tullar drivande

PressmeddelandeHandelsföretagens framtidsutsikter blir allt dystrare. För 40:e månaden i rad uppvisar företag inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln
ehi5-1.png

Medvind för e-handeln i mars – omvärldsläget oroar

PressmeddelandeSvensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för mars månad till 13,3 miljarder kronor.
nina-jonsson.png

Nina Jönsson föreslås till ny ordförande i Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handels valberedning föreslår att Nina Jönsson vid årsstämman den 15 maj väljs till ny ordförande i Svensk Handels styrelse.
paskbild.jpg

Godis för nästan en miljard kronor i påsk

PressmeddelandePåskveckan är här och handelsföretagen är väl förberedda på ett ökat tryck i butikerna.
varklader.png

Mildare väder gav modehandeln ett välbehövligt lyft

PressmeddelandeEfter en längre period av svaga försäljningssiffror återhämtade modebranschen sig något under mars månad.
nina-jelver-5.jpg

Förslaget om högre beloppsgräns för ringa stöld saknar verklighetsförankring

PressmeddelandeSvensk Handel ställer sig starkt kritiska till förslaget som bagatelliserar handelns brottsutsatthet.
avtal-2025vs1.png

Nya löneavtal inom handeln: ”Arbetsfred och förutsägbarhet i en orolig tid”

PressmeddelandeSvensk Handel och Handelsanställdas förbund har tecknat nya kollektivavtal för butiksanställda och för arbetare inom lager och e-handel.
startbild-avtal-2025-1-2.jpg

Pressträff med anledning av förhandlingarna om nya kollektivavtal

PressmeddelandeMed anledning av avtalsförhandlingarna mellan Svensk Handel och Handelsanställdas förbund bjuder Svensk Handel in till pressträff.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.