Hoppa till innehåll

Svensk Handel har kommit överens med Unionen och Akademikerförbunden om nya kollektivavtal för tjänstemän inom handeln. Avtalen följer märket med ett avtalsvärde på totalt 6,4 procent över 24 månader.

avtal_2025.jpg

De nytecknade avtalen gäller från den 1 maj 2025 och omfattar cirka 90 000 medarbetare, inom bland annat administration, försäljning, tech och logistik. I avtalsvärdet ingår löneökningar på totalt 5,7 procent samt arbetstidsförkortning på 0,5 procent och avsättning till deltidspension på 0,2 procent. Löneökningarna fördelas på 3 procent den 1 maj 2025 och 2,7 procent den 1 maj 2026.

- Vi har också bland annat ökat flexibiliteten i löneavtalen och förbättrat möjligheterna att variera arbetstid under året. Sammantaget har det varit krävande men konstruktiva förhandlingar, säger Dennis Lager, avtalsansvarig för Svensk Handels tjänstemannaavtal.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
student-2025.png

Smycken och pengar i topp – detta vill studenterna ha i studentpresent

PressmeddelandeSvensk Handels gåvoexpert, Brill Ivarsson, berättar om vilka studentpresenter som är mest uppskattade enligt studenterna själva.
avtal-2025-1-2.png

Nya apoteksavtal tecknade av Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handel har kommit överens med Unionen och Sveriges Farmaceuter om nya kollektivavtal för apoteksbranschen.
avtal-2025-1-1.png

Varsel från förbund inom Akademikerförbunden mot Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handel har tagit emot varsel från fackförbund inom Akademikerförbunden på Svensk Handels avtal avseende tjänstemän på Systembolaget.
sh-logga-ljusgra-ny-3.jpg

Artikel i DN ger en missvisande bild av barnkläder från svenska modehandlare

PressmeddelandeArtikeln innehåller svepande misstänkliggörande av en hel bransch – men ingen företrädare för branschen får kommentera anklagelserna.
preloved-mobler.png

Starkare second hand-marknad i april

PressmeddelandeEfter två månader med kraftig nedgång visade second hand-marknaden tecken på återhämtning i april.
avtal-2025-1.png

Varsel från Unionen mot Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handel har idag tagit emot ett varsel om konflikt från Unionen på Svensk Handels avtal avseende tjänstemän på Systembolaget.
mp30947256-kungsgatan-mot-sveavagen.jpg

Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon klass 3

PressmeddelandeLänsstyrelsen meddelande under eftermiddagen att de upphäver Stockholm stads beslut om införandet av miljözon klass 3, med anledning av bris
handelsbarometern-maj-25.png

Ökad tillförsikt samt något mindre oro inom handeln

PressmeddelandeHandelns framtidstro stärktes i maj, särskilt inom sällanköpsvaruhandeln.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.