Hoppa till innehåll

Svensk Handels Stilindex för februari visar att den positiva trenden för modehandeln håller i sig. Försäljningen i klädhandeln ökade med 5,4 procent och skohandeln noterade en ökning med 6,1 procent.

familj-kunder-i-kladbutik.jpg

Februari 2024-2023 

Februari 2024-2022 

Ackumulerat 24/23 

Ackumulerat 24/22 

Kläder 

5,4% 

10,4% 

2,9% 

16,2% 

Skor 

6,1% 

6,5% 

9,4% 

20,2% 

Resultaten i Stilindex presenteras i löpande priser, och jämför försäljningen med samma månad föregående år. Utgår man från de senast presenterade inflationssiffrorna för kläder, innebär februarisiffrorna en liten nedgång i volym. Skohandeln visar däremot en ökning i volym jämfört med förra året.

Kommentarer från Svensk Handel 

- Vi ser att konsumenternas optimism sakta börjar återvända och att försäljningen i många butiker ökar, om än från låga nivåer. Vi hoppas att den stundande vårsäsongen kommer att ge ett uppsving för kläd- och skohandeln. Det vore välbehövligt, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.  
 

- Det tuffa konjunkturläget har pressat modehandeln hårt under en lång tid, och buffertarna är på många håll tömda. Även om försäljningen nu ser ut att vända uppåt igen ska vi komma ihåg att hög inflation och höga räntor fortsatt är ett problem för våra handlare, säger Sofia Larsen.  
 

- Säsongsvariationer är viktiga för modehandeln. Nu fyller många av oss på garderoben inför vår och sommar och det brukar ge tydligt utslag för både e-handel och fysiska butiker, säger Sofia Larsen. 

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
maria-mikkonen-3.jpg

Svensk Handel kommenterar Riksbankens räntebesked – "torka i den svenska ekonomin"

PressmeddelandePå onsdagsmorgonen aviserade Riksbanken att styrräntan sänks med 0,25 punkter. Svensk Handel välkomnar beskedet.
midsommarlunch-mp.jpg

Midsommar markerar startskottet för sommarhandeln

PressmeddelandeMed blomsterkransar, sill på tallriken och dans runt stången laddar de svenska handelsföretagen upp för en intensiv period.
kund-med-sportskor-1.jpg

Maj blev en svag månad för modehandeln

PressmeddelandeKläd- och skohandeln backade rejält i maj – med nedgångar på över åtta procent för kläder och närmare tio procent för skor.
basta-handelskommun-1.jpg

Finalister klara till Sveriges bästa handelskommun 2025

PressmeddelandeMed nya utmärkelsen ”Sveriges bästa handelskommun”, vill Svensk Handel uppmärksamma kommuner som skapar goda förutsättningar för handeln.
avtal-2025-1-3.png

Svensk Handel överens med Unionen och Akademikerförbunden om nya kollektivavtal för Systembolaget

PressmeddelandeSvensk Handel har kommit överens med Unionen och Akademikerförbunden om nya kollektivavtal för tjänstemän på Systembolaget.
student-2025.png

Smycken och pengar i topp – detta vill studenterna ha i studentpresent

PressmeddelandeSvensk Handels gåvoexpert, Brill Ivarsson, berättar om vilka studentpresenter som är mest uppskattade enligt studenterna själva.
avtal-2025-1-2.png

Nya apoteksavtal tecknade av Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handel har kommit överens med Unionen och Sveriges Farmaceuter om nya kollektivavtal för apoteksbranschen.
avtal-2025-1-1.png

Varsel från förbund inom Akademikerförbunden mot Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handel har tagit emot varsel från fackförbund inom Akademikerförbunden på Svensk Handels avtal avseende tjänstemän på Systembolaget.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.