Hoppa till innehåll

Remissyttrande Promemorian Kontantutredningen (Fi2024/02595)

Remissyttrande Promemorian Kontantutredningen. Svensk Handel, som är handelsföretagens intresseorganisation och före­träder 9 000 små, medelstora och stora företag med nära 300 000 med­arbetare, får med anledning av remissen anföra följande:

remisser-900.jpg

Allmänna synpunkter

Svensk Handel välkomnar regeringens arbete med en kartläggning och översyn av den svenska betalningsmarkanden med fokus på kontanter. Vi har haft möjligheten att medverka som referens under utredningens gång och anser att våra synpunkter har beaktats på ett bra och balanserat sätt.

Kontantutredningen föreslår ett tillägg i lagen om betaltjänster så att livsmedel, apoteksvaror och offentligrättsliga avgifter ska kunna betalas kontant. I betänkandet finns fler förslag som rör bland annat kontanter under höjd beredskap och åtgärder som rör inkludering och digitalt utanförskap.

Kontantanvändandet i samhället har minskat kraftigt under det senaste decenniet vilket medfört att allt färre aktörer är involverade i kontantförsörjningen. Den utvecklingen i sig gör att infrastrukturen blir sårbar och kostnaderna för varje hanterad enhet blir allt dyrare. Därför är det är av stor vikt att vi fastställer hur alla aktörer inom kontantkedjan ska förhålla sig till kontanter, vilka krav och skyldigheter som respektive aktör har. Det medför en tydlighet för alla att förhålla sig till samt ökar tryggheten för kontanter framöver.

Henrik Ekelund Näringspolitisk enhetschef

Bengt Nilervall Näringspolitisk expert, betalfrågor

Läs hela remissvaret här

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
remisser-900.jpg

Remissyttrande över Stärkt pandemiberedskap

RemissvarRemissyttrande över Stärkt pandemiberedskap (SOU 2025:48) – delbetänkande av Utredningen om stärkt framtida smittskydd.
remisser-900.jpg

Yttrande över EU-kommissionens meddelande Den inre marknaden: Vår europeiska hemmamarknad i en osäker värld

RemissvarYttrande över EU-kommissionens meddelande Den inre marknaden: vår europeiska hemmamarknad i en osäker värld – En strategi för att göra den i
remisser-900.png

Remissyttrande avseende hantering av tillstånd och tillsyn av explosiva varor

RemissvarRemissyttrande avseende promemorian En ändamålsenlig hantering av tillstånd och tillsyn av explosiva varor - Slutredovisning (Fö2025:10)
remisser-900.jpg

Yttrande över slutbetänkandet Ett modernare skydd vid distansavtal (SOU 2025:34)

RemissvarSvensk Handels synpunkter på remissen, Er ref: Ju2025/00854
remisser-900.png

Remissvar: Utländska direktinvesteringar i vissa samhällsviktiga verksamheter

RemissvarRemissvar: Förslag till nya föreskrifter om anmälan av utländska direktinvesteringar i vissa samhällsviktiga verksamheter.
remisser-900.png

Remissyttrande angående Förbättrad konkurrens och företagskoncentrationer

RemissvarRemissyttrande angående betänkandet 2025:22 Förbättrad konkurrens i offentlig och privat verksamhet och hemställan från Konkurrensverket om
remisser-900.jpg

Remissyttrande: Förslag till ändring av föreskrifter om användning av kassaregister

RemissvarSvensk Handels remissyttrande om: Förslag till ändring av föreskrifter om användning av kassaregister. Er ref: 8-14373-2025
remisser-900.jpg

Remissyttrande Promemorian Kontantutredningen (Fi2024/02595)

RemissvarRemissyttrande Promemorian Kontantutredningen. Svensk Handel, som är handelsföretagens intresseorganisation och före­träder 9 000 små, medel

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.