Hoppa till innehåll

Svensk Handel har växlat avtalskrav med Handelsanställdas förbund. Oförändrade ingångslöner och möjlighet att använda en del av ob för andra lönesatsningar, är några av Svensk Handels yrkanden. Sofia Larsen, vd och Ola Axelsson, förhandlingschef kommenterar Svensk Handels avtalskrav.

För att handeln kunna fortsätta att vara en jobbskapande kraft i samhället, anser Svensk Handel att ingångslönerna inte bör höjas. Ungdomsarbetslösheten i Sverige ligger på över 20 procent.

Handeln är den vanligaste vägen in på arbetsmarknaden för unga och var fjärde arbetande svensk har haft sin första anställning i handeln. Vi vill inte ytterligare höja tröskeln till en nyanställning.
Ola Axelsson
förhandlingschef, Svensk Handel

OB-ersättningen i handeln ligger på mellan 50-100 procent. En mycket hög nivå jämfört med andra branscher.  

- En väl stor del av lönen styrs enbart av vilken tid arbetet utförs. Vi vill fokusera mer på vilket arbete som utförs och hur det utförs. Det är inte ett krav för att spara pengar, säger Ola Axelsson.     

Facket kräver 1300 kr i månaden, vilket motsvarar en 4,2 procent över ett år. 

Det är en anmärkningsvärt hög nivå. Vi ska komma ihåg att handeln har gått igenom den tuffaste perioden sedan 90-talet och många handelsföretag kämpar för att överleva. Avtalen vi träffar ska bäras av handelns alla företag.
Sofia Larsen
vd, Svensk Handel
Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
ordforandepriset-2025.png

Vinnare av Ordförandepriset 2025

NyhetSvensk Handel delar sedan 2014 ut pris till mycket lovande handelsstudenter. Årets vinnare är Alice Nylund och Sandra Jansson.
mockup-rapport.jpg

Butik för alla - för en mer tillgänglig och inkluderande kundupplevelse

NyhetSvensk Handel lanserar nu en vägledning som ger konkreta råd om hur man i butik kan förbättra tillgängligheten.
arsstamma-2025-(1920-x-1080-px).png

Inspiration, framtid och nyvald ordförande på Svensk Handels årsstämma

NyhetDagen för Svensk Handels årsstämma bjöd bland annat på nyval av styrelsens ordförande och utdelning av ordförandepriset.
jarvheden-16x9.png

Thomas Järvheden uppträder på Retail Awards 2025

NyhetÅrets Retail Awards bjuder inte bara på hyllningar – utan också på skrattgaranti. Thomas Järvheden står för underhållningen under kvällen.
1-oktober-(980-x-280-px)-(1920-x-1080-px)-(3).png

Biljettsläpp! Välkommen till årets viktigaste dag för handeln – 1 oktober 2025

NyhetNu är biljetterna släppta till två av höstens stora event. 1 oktober lyfter vi hela handeln.
gemensamhetskostnader-med-playknapp2.png

Gemensamhetskostnader – ett svart hål

NyhetNär du hyr en butikslokal betalar du inte bara hyra – du betalar också gemensamhetskostnader. Här är en medlemsexklusiv informationsfilm.
1-oktober-(980-x-280-px)-(1920-x-1080-px).png

Benjamin Dousa – inledningstalare på Nordic Retail Summit 2025

NyhetÅrets huvudtalare på Nordic Retail Summit är Benjamin Dousa, Sveriges minister för internationellt utvecklingssamarbete och utrikeshandel.
stromstad-artikel.jpg

Gränshandeln är en livsnerv för Strömstad

NyhetGränshandeln är inte bara shopping – den är jobb, tillväxt och framtid för hela regionen.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.