Hoppa till innehåll

En stor del av världens handel och energitransporter passerar genom Röda havet och Suezkanalen. I nuläget begränsas sjöfarten av attacker och oroligheter i området. Containerpriserna stiger och kostnaderna för handelns företag ökar.

roda-havet.png

Svensk Handel följer de internationella fraktpriserna och dess påverkan på handeln. De senaste veckorna har containerpriserna mellan Kina och norra Europa ökat med nära 4 000 dollar. Från drygt 1 200 dollar under oktober och november, till över 5 000 dollar i januari.  

Handeln är internationell och helt beroende av att leveranskedjan fungerar. Konflikten i Röda havet leder till försenade leveranser och ökade kostnader. Om konflikten inte når en snar lösning kan det leda till ökade priser för konsumenten och att inflationen späs på.
Maria Mikkonen
chefsekonom, Svensk Handel

Konflikten i Röda havet påverkar den globala världshandeln, inklusive EU:s och Sveriges försörjning av varor och energi. Även Kommerskollegium, Sveriges myndighet för utrikeshandel, EU:s inre marknad och handelspolitik har analyserat konfliktens påverkan på världshandeln.

De konstaterar också att både på kort och lång sikt uppstår högre fraktkostnader, vilket slår mot företagens marginaler. Denna kostnadsökning slår hårdast på produkter inom lågmarginalsegmentet, där många råvaror inryms.

Osäkerheter i leveranskedjorna kan också leda till att företagen ser över såväl alternativa leverantörer som andra transportvägar för att få varorna till Sverige.

Svensk Handel fortsätter att bevaka frågan.  

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
div-bilder-nyhetsbrev-(2).jpg

Apoteket fördubblade antalet fossilfria e-handelsleveranser

NyhetE-handeln ställer i snabbt takt om till fossilfria leveranser. Ett 20-tal företag har anslutit sig till branschöverenskommelsen.
summit-2_26-maj_1.png

Retail Media växer fram som ny intäktsmotor

NyhetRetail Media har seglat upp som ett av de hetaste områdena inom handel just nu. Gå med i Svensk Handels Retail Media Community!
bildmontage-for-ukraina-(3).jpg

H&M driver åtta butiker i Ukraina – skapar hundratals jobb

NyhetTrots kriget i Ukraina är H&M fortsatt närvarande med 8 butiker i landet. Totalt sysselsätter H&M nära 400 medarbetare i Ukraina.
bildmontage-for-ukraina-(2).jpg

Kaffeimportör hjälper Ukraina dubbelt

NyhetThe March Initiative importerar och säljer kaffe som produceras i Ukraina till Sverige. Vinsten skänks tillbaka i form av sjukvårdsmaterial.
kontakta-oss-i-sommar-1719832256.png

Vi finns här för dig i sommar

NyhetHär når du oss hela sommaren.
lagbok-klubba.jpg

Flera viktiga segrar för tryggare handel – nya rutiner hos polisen ett av många framsteg

NyhetGenom påverkansarbete, samverkan och konkreta verktyg har flera viktiga steg tagits i rätt riktning den senaste tiden.
kriskommunikation-webbinarium-playknapp.png

Se Webbinariet om kommunikation under kris i efterhand

NyhetUnder våren har vi i samarbete med Ramboll erbjudit flera välbesökta webbinarier på temat Kommunikation under kris.
sofia-larsen-riksdagen.png

Svensk Handel mötte Riksdagens civilutskott

NyhetSvensk Handels vd Sofia Larsen framförde branschens krav direkt i riksdagens civilutskott, ett led i arbetet mot osund konkurrens.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.