Hoppa till innehåll

Januari brukar anses vara en svag handelsmånad, men begagnathandeln går mot strömmen. Omsättningen ökade i januari jämfört med månaden innan. Det finns också anledning att tro på starkare siffror framöver, visar Svensk Handels Pre Loved-indikator.

secondhand-rack.jpg

Svensk Handels Pre Loved-indikator är en löpande, månatlig kartläggning av begagnatkonsumtionen i Sverige. Den totala omsättningen för segmentet under januari låg på 1,1 miljarder kronor. Det var något färre, 2 av 10, som uppgav att de handlat begagnat under månaden. Detta vägdes dock upp av att kundernas genomsnittliga köpesumma var högre.

Fortsatt är mode den absolut största produktkategorin inom begagnathandeln, där 4 av 10 av samtliga som uppgav att de handlat begagnat gjort så inom denna kategori. Totalt var omsättningen inom mode i januari 371 miljoner kronor.

- Nu i inledningen av året ser vi hur begagnathandeln inte riktigt följer den säsongsvariation som vi ser inom andra delar av sällanköpshandeln. Konkurrenskraftiga priser i tuffa ekonomiska tider är ett vinnande koncept, vilket gynnar segmentet. Det ska bli spännande att se hur året utvecklar sig för begagnathandeln, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.

Välkommet med utredning om enklare momsregler för begagnade varor

I slutet av februari meddelade regeringen att momsreglerna för försäljning av begagnade varor och donationer ska ses över i en utredning. Svensk Handel välkomnar initiativet, men ser också ett behov av att uppdragsförklaringen utvidgas till att faktiskt se över vad som krävs för att sänka momsen.

- Svensk Handel har under en längre tid påtalat problematiken i att begagnade varor dubbelbeskattas. Slopar vi momsen skapar vi starka incitament för fler företag att påbörja, eller intensifiera sin hållbarhetsresa, vilket är något vi alla vinner på. Vi uppmanar regeringen att ta detta i beaktning, säger Maria Mikkonen.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
sh-logga-ljusgra-ny-4.jpg

Svensk Handel kommenterar sänkt matmoms

PressmeddelandeSvensk Handel välkomnar förslaget om sänkt matmoms och upprättandet av en matpriskommission.
p1640398-2.jpg

Här är finalisterna till Retail Awards 2025!

PressmeddelandeDen 1 oktober är det återigen dags för Retail Awards 2025. Nu står det klart vilka företag och individer som är årets finalister.
maria-mikkonen-2-1.jpg

Svagt första halvår för second hand – men intresset kvarstår

PressmeddelandeSecond hand-försäljningen var tydligt lägre under första halvåret i år, jämfört med motsvarande period 2024, och nedgången går att observera
sofia-larsen-24-2-1.jpg

Handeln går en osäker höst till mötes

PressmeddelandeOsäkerheten ligger som en våt filt över handelsföretagens framtidsutsikter. Framtidsförväntningarna är pessimistiska för 44:e månaden i rad.
per-ljungberg-2.jpg

Starka sommarmånader för e-handeln

PressmeddelandeE-handelsindikatorn skattar e-handelns omsättning för juni till 15,3 miljarder kronor och för juli till 13,7 miljarder kronor.
maria-mikkonen-1-1.jpg

Svensk Handel kommenterar Riksbankens beslut – den svenska ekonomin står och stampar

PressmeddelandeI dag meddelade Riksbanken att styrräntan förblir oförändrad på 2,0 procent. Svensk Handel delar inte den bedömning som gjorts.
falkenberg.png

Falkenberg en av tre finalister till titeln Sveriges bästa handelskommun

PressmeddelandeFalkenberg är tillsammans med Kalmar och Östersund de tre finalisterna i Svensk Handels utmärkelse Sveriges bästa handelskommun.
kalmar.png

Kalmar en av tre finalister till titeln Sveriges bästa handelskommun

PressmeddelandeKalmar är tillsammans med Falkenberg och Östersund de tre finalisterna i Svensk Handels utmärkelse Sveriges bästa handelskommun.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.