Hoppa till innehåll

Göteborg byggdes för och av handeln och är en stad med en stark handelstradition. Men för att staden även i framtiden ska kunna uppvisa en levande handel krävs att rätt förutsättningar ges. Trygghetsfrågan måste lösas och handeln måste tidigt involveras i stadsplaneringen. Det visar en ny rapport från Svensk Handel med Göteborg i fokus.

gota-alv.jpg

110 000 människor i Västra Götaland arbetar inom handeln - varav 40 000 i Göteborg. Det är dessutom en bransch som växer, då antalet anställda ökar för varje år som går. Ungefär 11 procent av alla som arbetar i Göteborg gör så inom handeln, vilket innebär att handeln står för en betydande del av stadens skatteintäkter.

Göteborg är en stad i förändring och under de kommande åren är ambitionen att staden ska växa med upp till 115 000 invånare, vilket märks av på den stora mängd stadsbyggnads- och infrastrukturprojekt som pågår och planeras i staden. Detta medför såväl möjligheter som utmaningar för Göteborg som handelsstad.

- Handeln har genom historien alltid anpassat sig efter och välkomnat förändring, men för att förändringen ska leda till något bättre krävs att handeln också blir delaktig i processen. Stora infrastrukturprojekt i staden, såsom Västlänken, riskerar att slå mot tillgängligheten säger Henrik Ekelund, näringspolitisk expert på Svensk Handel och fortsätter:

Generellt kan man säga att tillgängligheten i handelsområden utanför de centrala delarna av Göteborg är avsevärt bättre vilket skapar en utmaning för stadskärnan. Det ställer stora krav på politiken och stadsplaneringen att säkerställa att stadskärnan hålls levande även under tider med tillgänglighetsutmaningar. Vi vill att handeln ska finnas tillgänglig såväl på Avenyn som på Frölunda Torg, Backaplan och Bäckebol för att skapa ett bra utbud för såväl göteborgare som besökare.

Ökad trygghet en förutsättning för ett levande Göteborg

Göteborg har, likt många andra större städer i Sverige, ett växande problem med brottslighet. Denna slår inte bara mot samhället i stort, utan även mot handeln. Såväl i, som utanför Göteborgs centrala delar, drabbas handlare dagligen av brott av varierande karaktär, vilket riskerar att få konsekvenser på sikt, då butiker kan tvingas stänga igen och nya etableringar omöjliggörs.

- Handelns brottsutsatthet blir ett allt större problem. Och när problemen blir så pass stora att handeln försvinner, så drabbas hela samhället negativt. Vi välkomnar givetvis de initiativ som tas för att förbättra tryggheten i stadskärnan, men vårt budskap är tydligt. Nolltolerans måste råda, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
e-handlare-kartong.jpg

E-handeln utvecklas sämre än handeln totalt i augusti

PressmeddelandeSvensk Handels E-handelsindikator för augusti månad visar att e-handelns omsättning, mätt i svenska konsumenters e-handel från enbart svensk
sofia-larsen.jpg

Svensk Handel kommenterar budgeten: ”Positivt med breda skattesänkningar”

PressmeddelandeSvensk Handel välkomnar regeringens fokus på inflationsbekämpning och skattesänkningar som stimulerar hushållens konsumtionskraft. Däremot s
plastkassar-16x9.png

Svensk Handel välkomnar avskaffandet av plastpåseskatten

PressmeddelandeRegeringen meddelar att skatten på plastpåsar försvinner i november 2024, med hänvisning till att EU-målen kring minskad plastkonsumtion red
herrklader.jpg

Rejält lyft för klädhandeln i augusti

PressmeddelandeSlut på semestrar, ostadigt väder och en återgång till skolor och arbetsplatser bidrog till en stark månad för klädhandeln, som uppvisar en
henrik-ekelund-neutral.jpg

Henrik Ekelund blir ny enhetschef för Näringspolitik på Svensk Handel

PressmeddelandeHenrik Ekelund får ansvar för att driva Svensk Handels näringspolitiska enhet. Han tillträder rollen som ny enhetschef för Näringspolitik på
illustration-rapporter.jpg

Svensk Handel lanserar program för att stärka handelns konkurrenskraft

PressmeddelandeMinskat konsumtionsutrymme i kombination med en rekordsvag krona skapar stora utmaningar för svenska handelsföretag. Samtidigt ökar den utlä
gatubild-stockholm.jpg

Svenska handlare fortsatt pessimistiska – inflationen största skälet till oro

PressmeddelandeSvensk Handels Handelsbarometer för augusti 2023 visar att höstens antågande skapar oro hos svenska butiks- och partihandlare. Hög inflation
e-handel-smartphone.jpg

Fortsatt svag utveckling i e-handeln trots inflationen

PressmeddelandeSvensk Handels E-handelsindikator för juni och juli månad visar att e-handelns omsättning i Sverige minskar med 3 procent i juni och ökar me

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

Läs mer om hur vi behandlar dina personuppgifter i vår personuppgiftspolicy.