Hoppa till innehåll

Samtidigt som stora delar av den svenska detaljhandeln fortfarande brottas med svag konjunktur och försiktiga konsumenter, finns det ljusglimtar som visar tydliga tecken på återhämtning. Ett sådant exempel är gränshandeln – där årets påskfirande var ett efterlängtat styrkebesked.

gottebiten-vy.png
Vi har haft vår bästa påsk någonsin. Försäljningen slog rekord, och det märks verkligen att gränshandeln är tillbaka i full kraft.
Mats Idbratt
vd för Gottebiten En gros AB

Samtidigt som stora delar av den svenska detaljhandeln fortfarande brottas med svag konjunktur och försiktiga konsumenter, finns det ljusglimtar som visar tydliga tecken på återhämtning. Ett sådant exempel är gränshandeln – där årets påskfirande var ett efterlängtat styrkebesked.

Vi har haft vår bästa påsk någonsin. Försäljningen slog rekord, och det märks verkligen att gränshandeln är tillbaka i full kraft, säger Mats Idbratt, vd för Gottebiten En gros AB, som driver tjugo godisbutiker längs den svenska gränsen, framför allt mot Norge.

Pandemin slog hårt – men kunderna är tillbaka

Kunderna är tillbaka i mängder. Påsken är en storledighet i Norge, och många är lediga hela veckan. Vi hade faktiskt vår bästa försäljningsdag på onsdagen före skärtorsdag. Mer än 90 procent av våra kunder under påsken kom från Norge, och så ser det ut under stora delar av året.
Mats Idbratt
vd för Gottebiten En gros AB

Gränshandeln var en av de mest utsatta delarna av handeln under pandemin. När gränserna stängdes och resandet stoppades försvann kundunderlaget i princip över en natt. Många verksamheter kämpade för att överleva, och återhämtningen har varit både långsam och osäker. Men nu, fyra år senare, ser situationen helt annorlunda ut.

Kunderna är tillbaka i mängder. Påsken är en storledighet i Norge, och många är lediga hela veckan. Vi hade faktiskt vår bästa försäljningsdag på onsdagen före skärtorsdag. Mer än 90 procent av våra kunder under påsken kom från Norge, och så ser det ut under stora delar av året, berättar Mats.

Lösgodis i topp – och chokladfavoriter i påskägget

Påskförsäljningen domineras, föga förvånande, av lösviktsgodis, påskägg och drycker. Sortimentets bredd och attraktiva kampanjer gör att många norska kunder planerar sin resa till Sverige just för att fylla påskägget.

Vi erbjuder både prisvärde och variation som det inte finns någon motsvarighet till i Norge. Det gäller särskilt rena godisbutiker, som knappt existerar där. Vi har också kört kampanjer och mixrabatter under påsken, vilket har lockat många att köpa lite extra. Vi är också väldigt måna om att ge god service och ett välkomnande bemötande.

Att prisläget är lägre i Sverige spelar också roll. Kostnadsläget är generellt högre i Norge, då det finns avgifter och tullar som gör priserna högre på norska sidan gränsen. Norge hade tidigare en sockerskatt, men den är borttagen sedan några år tillbaka, utan att det tycks ha påverkat godishandeln märkbart. Den norska kronan har visserligen försvagats, men enligt Gottebiten har det ännu inte avskräckt kunderna.

Traditionen att påskhandla i Sverige verkar väga tyngre än valutakursen just nu. Det är positivt, men vi är ändå vaksamma på utvecklingen. En kraftig försämring av den norska kronan skulle kunna påverka, och därför måste vi vara snabba att justera sortiment och erbjudanden vid behov.

Miljarder till svensk handel

mats-idbratt-gottebiten.png
Godis tröttnar man aldrig på. Själv är jag svag för ljus choklad – gärna med lakrits i.
Mats Idbratt
vd för Gottebiten En gros AB

Norska konsumenter är en viktig målgrupp för svensk gränshandel. Enligt tidigare beräkningar uppgick deras totala konsumtion i Sverige till nästan 28 miljarder kronor år 2019. Det innebar både tusentals arbetstillfällen och miljarder i skatteintäkter till den svenska staten.

Att gränshandeln nu återhämtar sig stärker alltså inte bara de enskilda företagen och gränshandelsregionerna – det är också ett bidrag till svensk sysselsättning och ekonomi i stort.

Påsken är vår mest intensiva period på året. Det går snabbt, men betyder mycket – både för resultatet och för energin i hela organisationen, säger Mats Idbratt.

Och har man arbetat med godis i många år, blir man aldrig riktigt mätt på det.

Nej, godis tröttnar man aldrig på. Själv är jag svag för ljus choklad – gärna med lakrits i.

 

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
mq-ingvar-larsson.png

MQ Marqet: Självklart att satsa på second hand

NyhetVarför satsar MQ Marqet på second hand och hur arbetar man med det? Det får vi reda på i intervjun med vd Ingvar Larsson.
avtal-2025.png

Slutförhandlingar av flera kollektivavtal

NyhetAvtalsrörelsen 2025 fortsätter. Nu pågår slutförhandlingar av ett flertal av Svensk Handels kollektivavtal som löper ut den 30 april.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px)-(1).png

Så leder Susanne Ehnbåge Lindex på en global, digital och hållbar tillväxtresa

NyhetNytt avsnitt i podden D-Congress Talks: Susanne Ehnbåge, vd på Lindex, om digitalisering, hållbarhet och en offensiv global satsning.
istock-1187328432-(1).jpg

Oklarheter i Tillgänglighetslagen - viktigt att veta

NyhetDen nya Tillgänglighetslagen är snårig att förstå. Svensk Handel guidar dig.
gottebiten-vy.png

Påsken blev en efterlängtad ljuspunkt för gränshandeln

NyhetDet finns ljusglimtar i handeln. Ett exempel är gränshandeln – där årets påskfirande var ett efterlängtat styrkebesked.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px).png

Kulturens kraft: Så bygger varumärken lojala fans – inte bara kunder

NyhetVad är det som gör att vissa varumärken inte bara syns, utan verkligen känns? Lyssna på avsnittet i podden D-Congress Talks.
pm-om-samverkan.png

Tillsammans för tryggare handelsplatser: Ny vägledning om samverkan mot brott

NyhetSvensk Handel har tagit fram en ny vägledning, med konkreta råd, för kommuner som vill stärka tryggheten i handelsmiljöer.
handelskonjunkturen-april-25.png

Handelskonjunkturen april 2025: Tecken på återhämtning – faran långt ifrån över

NyhetBörjar svensk handel sakta röra sig i rätt riktning, efter flera år av kris och lågkonjunktur? Se svaren i Handelskonjunkturen.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.