Hoppa till innehåll

Ramadan är den heligaste tiden på året för muslimer runt om i världen. I Sverige uppmärksammar cirka var tionde intervjuperson Ramadan och Eid al-fitr. Men hur påverkar detta handeln?

ramadan.png

I år infaller den första fastedagen den 11:e mars och sista fastedagen den 9:e april och därmed infaller Eid al-Fitr (Fitrana) den 10:e april.

Från soluppgång till solnedgång fastar troende muslimer. På kvällen samlas familjer och vänner för att äta måltiden iftar tillsammans. Något som innebär att dagligvaruhandeln gynnas.

I en konsumentundersökning Svensk Handel genomförde i februari 2024 med 1 000 svenskar svarade 8 procent att de kommer att delta i Ramadan och ytterligare 2 procent svarade att de kanske kommer att delta.

9 procent svarade att de planerar att fira Eid al-fitr och ytterligare 2 procent svarade att de kanske kommer att fira. 8 till 9 procent uppgav att de kommer att ge bort presenter i samband med Eid al-fitr.

Eid al-fitr omsätter cirka 1, 5 miljarder i handeln

Merparten av de som planerar att fira Eid al-fitr kommer att ge bort presenter i samband med firandet. De populäraste presenterna att ge bort är kläder, skor och väskor som drygt hälften planerar att ge i present. Andra vanliga presenter är sötsaker, blommor, leksaker och skönhetsprodukter. I genomsnitt planerar de som svarat att de kommer att ge bort presenter att handla för cirka 2 300 kronor.

Svensk Handel bedömer utifrån detta att svenska konsumenter kommer att handla presenter till Eid al-fitr för upp till 1,5 miljarder kronor inför firandet under andra veckan i april.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
div-bilder-nyhetsbrev-(2).jpg

Apoteket fördubblade antalet fossilfria e-handelsleveranser

NyhetE-handeln ställer i snabbt takt om till fossilfria leveranser. Ett 20-tal företag har anslutit sig till branschöverenskommelsen.
summit-2_26-maj_1.png

Retail Media växer fram som ny intäktsmotor

NyhetRetail Media har seglat upp som ett av de hetaste områdena inom handel just nu. Gå med i Svensk Handels Retail Media Community!
bildmontage-for-ukraina-(3).jpg

H&M driver åtta butiker i Ukraina – skapar hundratals jobb

NyhetTrots kriget i Ukraina är H&M fortsatt närvarande med 8 butiker i landet. Totalt sysselsätter H&M nära 400 medarbetare i Ukraina.
bildmontage-for-ukraina-(2).jpg

Kaffeimportör hjälper Ukraina dubbelt

NyhetThe March Initiative importerar och säljer kaffe som produceras i Ukraina till Sverige. Vinsten skänks tillbaka i form av sjukvårdsmaterial.
kontakta-oss-i-sommar-1719832256.png

Vi finns här för dig i sommar

NyhetHär når du oss hela sommaren.
lagbok-klubba.jpg

Flera viktiga segrar för tryggare handel – nya rutiner hos polisen ett av många framsteg

NyhetGenom påverkansarbete, samverkan och konkreta verktyg har flera viktiga steg tagits i rätt riktning den senaste tiden.
kriskommunikation-webbinarium-playknapp.png

Se Webbinariet om kommunikation under kris i efterhand

NyhetUnder våren har vi i samarbete med Ramboll erbjudit flera välbesökta webbinarier på temat Kommunikation under kris.
sofia-larsen-riksdagen.png

Svensk Handel mötte Riksdagens civilutskott

NyhetSvensk Handels vd Sofia Larsen framförde branschens krav direkt i riksdagens civilutskott, ett led i arbetet mot osund konkurrens.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.