Hoppa till innehåll

Nina Jelver anställdes som bedrägeriexpert på Svensk Handel 2018 och har sedan september 2022 varit tillförordnad säkerhetschef. Hon träder in i den nya rollen som säkerhetschef omgående.

nina-jelver-neutral.jpg

– Handeln står inför fortsatta utmaningar när det gäller brottslighet och säkerhet och för många handlare är läget akut. Vi har stora utmaningar framför oss, men jag ser fram emot att leda och utveckla säkerhetsarbetet på Svensk Handel tillsammans med mina kollegor, säger Nina Jelver.

Nina Jelver är utbildad kriminolog som tidigare har arbetat med bedrägerifrågor på Nationellt bedrägericenter hos Polisen. Innan dess har hon även arbetat på Brå och Rikspolisstyrelsen.

Svensk Handels vd Sofia Larsen är nöjd med att Nina Jelver vill axla uppdraget:

– Svensk Handels säkerhetschef är en tongivande och viktig röst i debatten, och ett viktigt stöd för medlemsföretagen i deras vardag. Nina blir en stor tillgång med sin långa erfarenhet och dessutom djupa kunskap om de nya typer av cyberbrottslighet som drabbar näringslivet i allt högre utsträckning, säger Sofia Larsen.

Utöver det opinionsbildande säkerhetsarbetet arbetar Svensk Handel rådgivande i säkerhetsfrågor för medlemmarna samt publicerar en aktuell varningslista över bluffbolag och andra oseriösa aktörer för handeln att vara uppmärksam på. Man bevakar säkerhetsfrågor för att erbjuda relevanta nyheter, och producerar ett flertal aktuella guider och tips för att öka säkerheten och förhindra nya brott.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
mors-dag.png

Mamma vill bli bjuden på middag – Mors dag väntas slå rekord

PressmeddelandeI år spås Mors dag-handeln nå 1,6 miljarder kronor, vilket är 100 miljoner mer än i fjol.
handelslandet-sverige-for-ukraina.jpg

Lansering av initiativet ”Handelslandet Sverige för Ukraina”

PressmeddelandeUkraina befinner sig i fullskaligt krig mot en angripare som agerar i strid med folkrätten. Med kriget följer stora kostnader.
arsstamma-2025nya.png

Ny ordförande och nya ledamöter till Svensk Handels styrelse

PressmeddelandeVid Svensk Handels årsstämma som ägde rum under torsdagen, valdes Nina Jönsson, vd för ICA-Gruppen till ny ordförande i Svensk Handel.
klader-och-skor-1.png

Varmare väder i april gav ny energi till modehandeln

PressmeddelandeEn ovanligt varm aprilmånad innebar ett försiktigt uppsving för modehandeln, där lågprissegmentet stack ut särskilt positivt.
avtal_2025.jpg

Nya kollektivavtal tecknade för tjänstemän inom handeln

PressmeddelandeSvensk Handel har kommit överens med Unionen och Akademikerförbunden om nya kollektivavtal för tjänstemän inom handeln.
brill-gavoexperten-webb.png

Svårt att välja gåva? Svensk Handel lanserar Gåvoexperten

PressmeddelandeDet kan vara svårt att veta vad man ska ge. Nu lanserar vi Gåvoexperten, en guide för den som vill ge rätt gåva vid rätt tillfälle.
preloved-outfit.png

Fortsatt nedgång i handeln med begagnat

PressmeddelandeSecond hand-försäljningen i mars visar för andra månaden i rad på en nedgång jämfört med samma månad i fjol.
sofia-larsen.png

Kraftigt fall i handlarnas framtidstro – oron kring tullar drivande

PressmeddelandeFör 40:e månaden i rad uppvisar företag inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln och partihandeln en pessimistisk framtidstro.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.