
Signatur vid kortköp inte längre tillåtet
Från och med 1 november 2020 är inte signatur längre en godkänd metod att identifiera kunden med. Nu gäller PIN-kod vid kortköp med svenska kort. Försök att genomföra kortköp med signatur kommer härmed avvisas av svenska kortutgivare.
Den 14 september 2019 infördes nya regler om stärkt kundautentisering inom EES* för att minska risken för bedrägerier. Den 15 maj 2020 meddelade den Europeiska Bankmyndigheten (EBA) att signatur inte längre är en godkänd metod att identifiera kunden, då kortutgivaren inte kan verifiera den.
Kontaktlösa betalningar och utländska kort
Kontaktlösa betalningar fungerar som tidigare, vilket innebär att transaktioner under 400 kronor fortsatt inte behöver verifieras med PIN-kod.
Kort utgivna utanför EES (till exempel USA, Kina och Ryssland) omfattas inte av EUs regelverk, och kan därför fortsatt verifieras med signatur.
* EES – Europeiska ekonomiska samarbetsområdet – är ett samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Island, Liechtenstein och Norge.