Svag oktobermånad för e-handeln

Svensk Handels E-handelsindikator för oktober månad visar att e-handelns omsättning, mätt i svenska konsumenters e-handel från enbart svenska aktörer, sjönk med 16 procent jämfört med samma månad föregående år.
Rapport 2022-11-18
Dela den här sidan

När e-handeln från utländska aktörer inkluderas var utvecklingen ännu något sämre, minus 17 procent.

Den negativa utvecklingen förklaras dels av att andelen som e-handlade var färre, 64 procent i oktober i år jämfört med 68 procent i oktober 2021, och dels av att det genomsnittliga köpbeloppet minskade med 13 procent.

Särskilt svag har utvecklingen under året varit sett till svenska konsumenters e-handel från utländska aktörer. E-handeln från utlandet har sjunkit från cirka 12 miljarder under årets 10 första månader 2021 till cirka 7,5 miljarder under samma period i år.

- Förutom att andelen av befolkningen som e-handlar har sjunkit 2022 jämfört med 2021 handlar färre av de som e-handlar från utlandet. I kombination med lägre genomsnittliga köpbelopp innebär det att nedgången i svenska konsumenters e-handel från utlandet blir kraftig, säger Per Ljungberg och fortsätter:

Nu stundar Black Friday och julhandeln. Två exceptionellt viktiga händelser för e-handeln och företagen står väl förberedda. Nu hoppas vi på att årets sista mätningar visar på ett välbehövligt uppsving för en prövad bransch.