Handelns kostnader för brotten motsvarar en halv polisbudget
Svensk Handels rapport “Stölder och brottslighet i handeln” visar att det under 2023 stals varor i handeln för 10,5 miljarder kronor – en ökning med 20 procent på två år. Minst lika stor är prislappen för handelns brottsförebyggande åtgärder. Totalt kostar brotten mot handeln mer än 20 miljarder kronor varje år, vilket motsvarar mer än hälften av en årlig polisbudget.
Varningslistan: Bedragarnas vanligaste knep mot företagare 2024 – så skyddar du dig
NyhetBilden är tydlig; bedragarna använder en stor uppsättning smarta och välplanerade metoder för att lura företag.
Kontantutredningen – det här behöver du som företagare inom handeln veta
NyhetDen mycket omtalade kontantutredningen innebär både nya möjligheter och vissa utmaningar.
Svensk Handels arbete ger resultat i Temu och Shein-frågan
NyhetStatsminister Ulf Kristersson (M) ger i en frågestund besked om att han är beredd att lyssna på branschens oro för Temu och Shein.
Trumps andra mandatperiod – hur påverkas handelsföretagen?
NyhetDonald Trumps återkomst till Vita huset 2025 kan innebära en stor förändring med stor osäkerhet för svenska och europeiska handelsföretag.
Nu är årets medlemsdekal här!
NyhetVisa att du är ett företag att räkna med - ladda ner eller beställ Svensk Handels medlemsdekal 2025.
Viktiga råd till butiker vid demonstrationer och ökad otrygghet
NyhetSå hanterar du och ditt företag situationer som kan uppstå i samband med demonstrationer.
Avskogningsförordningen skjuts upp – nya tidsramar för företag
NyhetEU:s avskogningslagstiftning ska förhindra att produkter säljs på den europeiska marknaden om råvaran producerats på mark som avskogats.
Här är de 10 mest lästa webbnyheterna 2024
NyhetVilka ämnen lockade mest på svenskhandel.se förra året? Här kan du ta del av 10 starka nyheter som under 2024 var några de mest lästa.