Hoppa till innehåll

Vårens ankomst, i kombination med lägre energikostnader och indikationer på att inflationstoppen är nådd, gör att handlarna ser något mer positivt på kommande tre månader. Men ökningen sker från låga nivåer och läget är fortsatt svårt för många svenska handelsföretag. Det visar Handelsbarometern för maj månad.

gagata.jpg

Det generella ekonomiska läget fortsätter att försvåra för svenska handelsföretag. Och Handelsbarometern för maj månad visar på att den dystra trenden, med negativa framtidsförväntningar, fortsätter. Svenska handlare har nu i över ett års tid haft negativ syn på den närmsta framtiden, utifrån försäljning, antalet anställda samt lönsamhet.

- Vi är givetvis glada över att fler handlare nu upplever lite medvind. Anledningarna till detta är flera, men givetvis spelar vårens ankomst en stor roll. Därutöver väntar också för handeln student och midsommarfiranden, vilket brukar generera ökad omsättning. Vi hoppas givetvis att så även är fallet i år, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.

Partihandelns utmaningar kvarstår

Partihandelns utmaningar består. Konkurrensen är hård och den svaga kronkursen innebär ett stort problem för delbranschen. Trots detta stiger partihandlarnas framtidsförväntningar från låga nivåer. En ökning av indikatorvärdet med 3,1 enheter medför att månadens resultat blir 78,2.

- Partihandelns utmaningar kvarstår. Handeln är en importerande bransch och partihandeln gör majoriteten av inköpen i andra valutor, så den svaga kronkursen är en av anledningarna till att partihandlarnas pessimism kvarstår, säger Sofia Larsen.

Butikshandeln tror på ökad försäljning

Butikshandeln är den delbransch som ökar mest i månadens Handelsbarometer. Maj månads ökning på 4,7 enheter innebär att indikatorvärdet landar på 76,6, vilket dock fortsatt är lägst bland delbranscherna.

- Det är framför allt dagligvaruhandeln som driver butikshandelns uppgång denna månad. Viktiga försäljningsperioder stundar och särskilt midsommar är viktig för dagligvaruhandeln. Förra året ökade merförsäljningen med cirka 1 miljard under midsommarveckan och det är dessutom då man passar på att ta in sommarpersonal, säger Sofia Larsen.

Svensk Handels Framtidsindikator sammanfattar handlarnas tro på framtida försäljning, anställningsvilja och lönsamhet de kommande tre månaderna. Ett värde på 100 indikerar en neutral nivå.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
prelovedkasse.png

Trots minskad försäljning i maj går second hand starkt

PressmeddelandeSecond hand-marknaden hade en tuff maj månad med ett försäljningstapp på nära 30 procent jämfört med samma månad i fjol.
sofia-larsen-24-2.jpg

Avvaktande framtidsförväntningar inom handeln

PressmeddelandeDet råder fortsatt pessimism bland svenska handelsföretag. Svensk Handels Handelsbarometer visar dystra framtidsförväntningar.
ehi5-2.png

Maj blev en ovanligt svag e-handelsmånad

PressmeddelandeMaj blev en svag månad för e-handeln, som minskade med 24 procent jämfört med samma månad förra året.
maria-mikkonen-3.jpg

Svensk Handel kommenterar Riksbankens räntebesked – "torka i den svenska ekonomin"

PressmeddelandePå onsdagsmorgonen aviserade Riksbanken att styrräntan sänks med 0,25 punkter. Svensk Handel välkomnar beskedet.
midsommarlunch-mp.jpg

Midsommar markerar startskottet för sommarhandeln

PressmeddelandeMed blomsterkransar, sill på tallriken och dans runt stången laddar de svenska handelsföretagen upp för en intensiv period.
kund-med-sportskor-1.jpg

Maj blev en svag månad för modehandeln

PressmeddelandeKläd- och skohandeln backade rejält i maj – med nedgångar på över åtta procent för kläder och närmare tio procent för skor.
basta-handelskommun-1.jpg

Finalister klara till Sveriges bästa handelskommun 2025

PressmeddelandeMed nya utmärkelsen ”Sveriges bästa handelskommun”, vill Svensk Handel uppmärksamma kommuner som skapar goda förutsättningar för handeln.
avtal-2025-1-3.png

Svensk Handel överens med Unionen och Akademikerförbunden om nya kollektivavtal för Systembolaget

PressmeddelandeSvensk Handel har kommit överens med Unionen och Akademikerförbunden om nya kollektivavtal för tjänstemän på Systembolaget.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.