Hoppa till innehåll

Svensk Handel har fått möjligheten att inkomma med yttrande över rubricerad remiss.

remisser-900.png

(SOU 2023:75) Er ref: Ju2023/02742

Svensk Handel, som är handelsföretagens intresseorganisation och före­träder 9 000 små, medelstora och stora företag med nära 300 000 med­arbetare, får med anledning av remissen anföra följande.

Svensk Handel tackar för möjligheten att inkomma med yttrande över rubricerad remiss.

De senaste åren har Sverige utsatts för en rad olika kriser och utmaningar som alla pekat på att det finns ett behov av att se över bristen på flexibilitet i gällande lagstiftning. Som exempel kan nämnas de cyberangrepp som bland annat drabbat handelns företag, där de akuta kriserna hade kunnat avhjälpas eller lindras med snabba, tillfälliga lagstiftningsmässiga justeringar.

Svensk Handel är generellt positiv till att Sveriges konstitutionella beredskap stärks. Vi har inga invändningar mot de förslag som presenterats.

 

SVENSK HANDEL

Henrik Ekelund
Enhetschef Näringspolitik

 

                                                                 Marie Enhörning
                                                                 Näringspolitisk expert

marie-enhorning-25-2.png

Marie Enhörning

Beredskapsansvarig

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
remisser-900.jpg

Remissyttrande över Stärkt pandemiberedskap

RemissvarRemissyttrande över Stärkt pandemiberedskap (SOU 2025:48) – delbetänkande av Utredningen om stärkt framtida smittskydd.
remisser-900.jpg

Yttrande över EU-kommissionens meddelande Den inre marknaden: Vår europeiska hemmamarknad i en osäker värld

RemissvarYttrande över EU-kommissionens meddelande Den inre marknaden: vår europeiska hemmamarknad i en osäker värld – En strategi för att göra den i
remisser-900.png

Remissyttrande avseende hantering av tillstånd och tillsyn av explosiva varor

RemissvarRemissyttrande avseende promemorian En ändamålsenlig hantering av tillstånd och tillsyn av explosiva varor - Slutredovisning (Fö2025:10)
remisser-900.jpg

Yttrande över slutbetänkandet Ett modernare skydd vid distansavtal (SOU 2025:34)

RemissvarSvensk Handels synpunkter på remissen, Er ref: Ju2025/00854
remisser-900.png

Remissvar: Utländska direktinvesteringar i vissa samhällsviktiga verksamheter

RemissvarRemissvar: Förslag till nya föreskrifter om anmälan av utländska direktinvesteringar i vissa samhällsviktiga verksamheter.
remisser-900.png

Remissyttrande angående Förbättrad konkurrens och företagskoncentrationer

RemissvarRemissyttrande angående betänkandet 2025:22 Förbättrad konkurrens i offentlig och privat verksamhet och hemställan från Konkurrensverket om
remisser-900.jpg

Remissyttrande: Förslag till ändring av föreskrifter om användning av kassaregister

RemissvarSvensk Handels remissyttrande om: Förslag till ändring av föreskrifter om användning av kassaregister. Er ref: 8-14373-2025
remisser-900.jpg

Remissyttrande Promemorian Kontantutredningen (Fi2024/02595)

RemissvarRemissyttrande Promemorian Kontantutredningen. Svensk Handel, som är handelsföretagens intresseorganisation och före­träder 9 000 små, medel

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.