
Försäljningen av kläder i fysisk butik och e-handel ökade med 8,6 procent i september jämfört med samma månad föregående år. Även skoförsäljningen uppvisar positiva siffror och ökar med 1,0 procent. Jämfört med 2019 backar klädförsäljningen med 0,5 procent, medan skohandeln backar med 16,8 procent.
Butiker och e-handelSeptember 2021-2020September 2021-2019Ackumulerat 2021/2020Ackumulerat2021/2019
8,6 % |
Kommentarer från Svensk Handel
- Trots att fler kunder har hittat tillbaka till modebutikerna går återhämtningen långsammare än vad vi hoppas på. Vi ska komma ihåg att försäljningstappen var drastiska under pandemin. Hävda restriktioner och fler som arbetar från kontoret igen gör att vi ändå tror på ett starkt slut på året, säger Mats Hedenström, näringspolitisk chef på Svensk Handel.
Problemen med försenade leveranser är dock ett växande orosmoln. Mats Hedenström igen:
- Logistikproblemen fortsätter att ställa till det för många kläd- och skohandlare. Försenade leveranser och höjda fraktkostnader är ett växande hot, inte minst med tanke på att Black Friday och julhandeln kommer allt närmare. För modebranschen är det avgörande att ha rätt vara på plats vid rätt tillfälle.
Mats Hedenström