Nedåt för modehandeln i oktober
Stilindex från Svensk Handel Stil visar att den totala försäljningen av kläder i fysiska butiker och deras e-handel, mätt på jämförbara enheter och i löpande priser, minskade med 1,4 procent i oktober jämfört med samma månad förra året. Skoförsäljningen minskade med 0,7 procent under månaden.

Butiker och e-handel | Oktober 2019 |
Ackumulerat 2019 | Kläder |
- 1,4 % | - 1,5 % |
Skor | - 0,7 % |
- 4,0 % |
Kommentar från Svensk Handel Stil
– Även oktober visade en nedgång i försäljningen. Därmed har de viktiga höstmånaderna september och oktober båda haft minussiffror, konstaterar Mikael Sandström, ordförande i Svensk Handel Stil.
– Om vi räknar på försäljningen i företagens fysiska butiker indikerar det en större nedgång runt 2 procent för både klädhandeln och skohandeln. Den här utvecklingen måste både fastighetsägarna och Handelsanställdas förbund ta till sig. De förstnämnda om de vill ha hyresgäster och facket i de kommande löneförhandlingarna, menar Mikael Sandström.
Mikael Sandström, branschordförande Svensk Handel Stil, 070-564 03 80Maria Sandow, kanslichef Svensk Handel Stil, 070-794 87 18Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50