Hoppa till innehåll

Från 1 januari 2025 träder de nya reglerna för laddstolpar i kraft, vilket kommer att påverka såväl företag som fastighetsägare inom handeln.

laddstolpe.png

Svensk Handel har tagit fram en medlemsexklusiv FAQ som sammanfattar kraven och hur de kan påverka din verksamhet. Alla byggnader med fler än 20 parkeringsplatser måste ha minst en laddningspunkt för elfordon och lagen gäller retroaktivt, alltså gäller det även befintliga parkeringar.

Vi vill göra det så enkelt som möjligt för våra medlemmar att hålla sig uppdaterade och förberedda inför kommande förändringar.
Henrik Ekelund
enhetschef för Näringspolitik på Svensk Handel

Vad står i ditt hyresavtal?

Huvudregeln är att fastighetsägaren ansvarar för att installationen sker, men ansvarsfördelningen kan variera beroende på vad som står i hyresavtalet. Det är därför viktigt att kontrollera avtalen för att se vem som faktiskt ansvarar för att uppfylla kraven.

– Det här innebär att man som handelsföretag behöver ha koll på sitt ansvar för parkeringsplatser, och med det kravet på utbyggnad av laddstationer, säger Henrik Ekelund.

Det finns många fler detaljer, som till exempel vilka byggnader som berörs och vad som händer om man inte uppfyller kraven. Läs mer i bifogad fil.

FAQ:n är exklusiv för Svensk Handels medlemmar.

Saknar du inlogg? Skapa ditt konto här

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
mq-ingvar-larsson.png

MQ Marqet: Självklart att satsa på second hand

NyhetVarför satsar MQ Marqet på second hand och hur arbetar man med det? Det får vi reda på i intervjun med vd Ingvar Larsson.
avtal-2025.png

Slutförhandlingar av flera kollektivavtal

NyhetAvtalsrörelsen 2025 fortsätter. Nu pågår slutförhandlingar av ett flertal av Svensk Handels kollektivavtal som löper ut den 30 april.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px)-(1).png

Så leder Susanne Ehnbåge Lindex på en global, digital och hållbar tillväxtresa

NyhetNytt avsnitt i podden D-Congress Talks: Susanne Ehnbåge, vd på Lindex, om digitalisering, hållbarhet och en offensiv global satsning.
istock-1187328432-(1).jpg

Oklarheter i Tillgänglighetslagen - viktigt att veta

NyhetDen nya Tillgänglighetslagen är snårig att förstå. Svensk Handel guidar dig.
gottebiten-vy.png

Påsken blev en efterlängtad ljuspunkt för gränshandeln

NyhetDet finns ljusglimtar i handeln. Ett exempel är gränshandeln – där årets påskfirande var ett efterlängtat styrkebesked.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px).png

Kulturens kraft: Så bygger varumärken lojala fans – inte bara kunder

NyhetVad är det som gör att vissa varumärken inte bara syns, utan verkligen känns? Lyssna på avsnittet i podden D-Congress Talks.
pm-om-samverkan.png

Tillsammans för tryggare handelsplatser: Ny vägledning om samverkan mot brott

NyhetSvensk Handel har tagit fram en ny vägledning, med konkreta råd, för kommuner som vill stärka tryggheten i handelsmiljöer.
handelskonjunkturen-april-25.png

Handelskonjunkturen april 2025: Tecken på återhämtning – faran långt ifrån över

NyhetBörjar svensk handel sakta röra sig i rätt riktning, efter flera år av kris och lågkonjunktur? Se svaren i Handelskonjunkturen.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.