Hoppa till innehåll

Måndagen den 23 oktober startar Säkerhetsveckan. Svensk Handel uppmanar alla företag inom handeln att under en vecka anmäla alla brott. Tillsammans sätter vi strålkastarljuset på det alltmer växande problemet med brotten inom handeln.

nina-jelver-16-9.jpg

Nu är det återigen dags för Svensk Handels årliga Säkerhetsvecka – en vecka då vi lyfter problematiken kring handelns brottsutsatthet lite extra, samtidigt som vi intensifierar uppmaningen till att anmäla samtliga brott din verksamhet utsätts för. Enligt Svensk Handels säkerhetsindex anmäls endast 30 procent av alla brott och så många som 43 procent av handelns företag anser att det är lönlöst att anmäla då det sällan eller aldrig leder till varken åtal eller dom. Det här vill Svensk Handel ändra på så att frågan tas på större allvar internt hos polisen.

- Säkerhetsveckan är en viktig tradition för Svensk Handel. I år är den kanske viktigare än någonsin. Vi ser och hör hur handlarnas brottsutsatthet ökar och vilka effekter det får för såväl butiksägare som personal. Samtidigt förfasas vi över hur vissa brott snudd på bagatelliseras i medier. Vi hoppas att såväl politiker som ansvariga myndigheter deltar under veckan. Branschen förtjänar svar, säger Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel.

Handelns brottsutsatthet är en av Svensk Handels viktigaste frågor och under Säkerhetsveckan planeras det för ett flertal aktiviteter, både digitalt och fysiskt. Vi bjuder bland annat in till ett webbinarium, där handelns brottsutsatthet kommer att diskuteras, och där vi kommer kräva svar av flertalet viktiga aktörer.

Säkerhetsveckan startar måndag den 23 oktober. Håll utkik på Svensk Handels hemsida för den senaste informationen!

nina-jelver-2024.jpg

Nina Jelver

Säkerhetschef

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
forpackningar1.png

NPA återför överskott på 350 miljoner till anslutna producenter

NyhetNäringslivets Producentansvar (NPA) återför ett överskott om cirka 350 miljoner kronor till anslutna producenter.
div-bilder-nyhetsbrev-(2).jpg

Apoteket fördubblade antalet fossilfria e-handelsleveranser

NyhetE-handeln ställer i snabbt takt om till fossilfria leveranser. Ett 20-tal företag har anslutit sig till branschöverenskommelsen.
summit-2_26-maj_1.png

Retail Media växer fram som ny intäktsmotor

NyhetRetail Media har seglat upp som ett av de hetaste områdena inom handel just nu. Gå med i Svensk Handels Retail Media Community!
bildmontage-for-ukraina-(3).jpg

H&M driver åtta butiker i Ukraina – skapar hundratals jobb

NyhetTrots kriget i Ukraina är H&M fortsatt närvarande med 8 butiker i landet. Totalt sysselsätter H&M nära 400 medarbetare i Ukraina.
bildmontage-for-ukraina-(2).jpg

Kaffeimportör hjälper Ukraina dubbelt

NyhetThe March Initiative importerar och säljer kaffe som produceras i Ukraina till Sverige. Vinsten skänks tillbaka i form av sjukvårdsmaterial.
kontakta-oss-i-sommar-1719832256.png

Vi finns här för dig i sommar

NyhetHär når du oss hela sommaren.
lagbok-klubba.jpg

Flera viktiga segrar för tryggare handel – nya rutiner hos polisen ett av många framsteg

NyhetGenom påverkansarbete, samverkan och konkreta verktyg har flera viktiga steg tagits i rätt riktning den senaste tiden.
kriskommunikation-webbinarium-playknapp.png

Se Webbinariet om kommunikation under kris i efterhand

NyhetUnder våren har vi i samarbete med Ramboll erbjudit flera välbesökta webbinarier på temat Kommunikation under kris.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.