Hoppa till innehåll

Under torsdagseftermiddagen arrangerade Svensk Handel ett seminarium i den högaktuella frågan om stölder inom handeln. Under parollen ”Butiksstölder – Fler brott men färre domar” diskuterades frågan med bland annat Rikspolischef Anders Thornberg.

sakerhetsseminarium-almedalen-1.jpg

Kostnaderna för stölder i handeln har ökat med 25 procent de senaste tre åren. Totalt stjäls det för 8,5 miljarder kronor årligen från svenska butiker, vilket blir nästan 24 miljoner kronor varje dag.

- Det är en dyster verklighet, där brottsligheten går åt fel håll. Frågan bortprioriteras tyvärr av rättsväsendet och handlarnas benägenhet att anmäla brotten är låg. Handlarna tycker inte att det är lönt att anmäla stölderna. Det är en oroväckande utveckling, sade Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel.

Att stölderna har ökat bekräftades av Tommy Norborg, som driver ICA Nära Aspudden. Han lyfte fram att det är på tok för krångligt att anmäla brott. Han framhöll också att Svensk Handels säkerhetsapp, Säkerhetscenter, är till stor hjälp.

- Polisen måste bli synligare och arbeta mer lokalt, det ger effekt, sade Tommy Norborg.

sakerhetsseminarium-almedalen-2.jpg

1 000 nya poliser årligen

Rikspolischef Anders Thornberg var tydlig i sin uppmaning om att fortsätta att anmäla stölder som sker i butik, då det statistiska underlaget är av betydande vikt för hur mycket resurser Polismyndigheten tilldelas. Han kom även med glädjande beskedet att fler poliser är på väg. Ungefär 1 000 nya poliser ska anställas årligen och ett stort fokus kommer att ligga på den lokala synligheten.

En bieffekt av den ökade brottsutsattheten, som ofta glöms bort, lyftes av Tommy Norborg, som menade på att handlare i vissa områden har svårt att hitta personal till följd av att det ofta är oroligt inuti och utanför butiken. Han lyfte också upp det stora samhällsansvar som nu finns för att stoppa stölder av kött, kaffe och smör.

Nina Jelver lyfte fram de goda exempel på samverkan som sker i frågan om köttstölder, bland annat i Malmö.

- Problemet angreps från andra hållet och tittade på vart köttet egentligen tar vägen. På så vis lyckas man eliminera stora delar av andrahandsmarknaden, vilket lett till att färre organiserade stölder sker, sade Nina Jelver.

Tillträdesförbudet behöver effektiviseras

Torsten Elofsson, Rättspolitisk talesperson och ledamot i justitieutskottet för Kristdemokraterna lyfte upp den viktiga frågan om tillträdesförbud till butik. Likt Svensk Handel ställer han sig frågande till varför åklagarkammare runt om i landet skiljer sig åt i antalet utfärdade tillträdesförbud och efterfrågade tydligare riktlinjer på nationell nivå.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
mq-ingvar-larsson.png

MQ Marqet: Självklart att satsa på second hand

NyhetVarför satsar MQ Marqet på second hand och hur arbetar man med det? Det får vi reda på i intervjun med vd Ingvar Larsson.
avtal-2025.png

Slutförhandlingar av flera kollektivavtal

NyhetAvtalsrörelsen 2025 fortsätter. Nu pågår slutförhandlingar av ett flertal av Svensk Handels kollektivavtal som löper ut den 30 april.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px)-(1).png

Så leder Susanne Ehnbåge Lindex på en global, digital och hållbar tillväxtresa

NyhetNytt avsnitt i podden D-Congress Talks: Susanne Ehnbåge, vd på Lindex, om digitalisering, hållbarhet och en offensiv global satsning.
istock-1187328432-(1).jpg

Oklarheter i Tillgänglighetslagen - viktigt att veta

NyhetDen nya Tillgänglighetslagen är snårig att förstå. Svensk Handel guidar dig.
gottebiten-vy.png

Påsken blev en efterlängtad ljuspunkt för gränshandeln

NyhetDet finns ljusglimtar i handeln. Ett exempel är gränshandeln – där årets påskfirande var ett efterlängtat styrkebesked.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px).png

Kulturens kraft: Så bygger varumärken lojala fans – inte bara kunder

NyhetVad är det som gör att vissa varumärken inte bara syns, utan verkligen känns? Lyssna på avsnittet i podden D-Congress Talks.
pm-om-samverkan.png

Tillsammans för tryggare handelsplatser: Ny vägledning om samverkan mot brott

NyhetSvensk Handel har tagit fram en ny vägledning, med konkreta råd, för kommuner som vill stärka tryggheten i handelsmiljöer.
handelskonjunkturen-april-25.png

Handelskonjunkturen april 2025: Tecken på återhämtning – faran långt ifrån över

NyhetBörjar svensk handel sakta röra sig i rätt riktning, efter flera år av kris och lågkonjunktur? Se svaren i Handelskonjunkturen.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.