
Hur ska företagen kunna leva upp till de högt ställda hållbarhetsmålen?
- Svenska företag tar ledningen inom den gröna omställningen och regeringen kan lära sig mycket av dem. Implementeringen av hållbarhetsmålen är ett gemensamt ansvar för både företag och stat, säger Evin Incir.
Hur ska företagen ges förutsättningar att följa den digitala omställningen?
- Den digitala omställningen är avgörande för både gröna innovationer och ekonomisk utveckling. Företag behöver rätt verktyg, samtidigt som integriteten för enskilda individer måste skyddas. Det krävs en balans i lagstiftningen på EU-nivå och att man tar hänsyn till perspektiven från andra aktörer som exempelvis Kina.
Hur kan politiken stärka regelförenklingsarbetet på en europeisk nivå?
- Det finns en stor mängd regler på EU-nivå som kan förenklas för att underlätta för små företag. Gemensamma regler behövs både på EU-nivå och nationell nivå för att minska regelkrånglet och främja global konkurrenskraft, avslutar Evin Incir.