Retail Media växer fram som ny intäktsmotor

Retail Media har seglat upp som ett av de hetaste områdena inom handel just nu. Retail Media Community är ett nytt partnerfinansierat nätverk på initiativ av Svensk Handel. Syftet är att samla retailers och de stora mediehusen för att tillsammans hitta vägarna framåt, stärka konkurrenskraften och säkra nya intäktsmodeller.
Nyhet 2025-06-25
Dela den här sidan

Under våren har Svensk Handel tillsammans med de medverkande partnerföretagen och mediehusen arrangerat två fullsatta Retail Media Summits där branschen samlats för att dela insikter, bygga nätverk och ta nästa steg mot en mer datadriven och värdeskapande kommunikation i butik och online.

Retail Media Summit #1 – Grunden för ett ekosystem 

I april samlades över 100 personer från handeln, varumärken, byråer och techleverantörer på Svensk Handel för att diskutera grunderna i det växande Retail Media-landskapet. Fokus låg på hur Retail Media skiljer sig från traditionell digital annonsering – och varför det är ett område som ritar om kartan för både intäktsmodeller och kundrelationer. 

Vi fick ta del av hur retailers som Coop och Elon byggt upp sina erbjudanden, hur samarbeten med annonsörer och techaktörer ser ut – och varför förtroende, transparens och struktur är helt avgörande för att lyckas. 

– Retail Media är inte bara reklam i butik – det är en strategisk affärsmodell där datan vi redan har blir en konkurrensfördel.

Retail Media Summit #2 – Fokus på butiken som mediekanal 

I maj fördjupade vi samtalet och riktade strålkastarljuset mot Retail Media i fysisk butik. Bland talarna fanns representanter från ICA, Stadium, Visual Art och LYKO – som delade hur man med hjälp av skärmar, data, teknologi och tydliga syften kan skapa både kundupplevelser och kommersiellt värde. 

Vi diskuterade hur man mäter effekt, bygger starka varumärkespartnerskap och hur butiksmiljön blir nästa stora kanal i ett ekosystem där online och offline smälter samman. 

1
Inventera era kontaktpunkter

Se över vilka ytor ni redan har – digitalt och fysiskt – där ni möter kunden och där ett medievärde kan skapas.

2
Samla och strukturera er data

Data är motorn i Retail Media. Börja med det ni redan har – transaktionsdata, lojalitet, beteende i butik.

3
Börja smått – testa format och innehåll

En enkel kampanj i egen kanal kan ge värdefulla insikter om vad som fungerar – både för kunden och samarbetspartnern.

4
Skapa en tydlig paketering

Gör det enkelt för varumärken att förstå vad ni erbjuder – och vad de får för sina investeringar.

5
Bygg internt samarbete

Få med både marknad, försäljning, butik och tech tidigt. Retail Media är en tvärfunktionell satsning.

Nästa anhalt: D-Congress 2026 

Resan har bara börjat – och Retail Media kommer vara ett hett ämne även på D-Congress den 4–5 mars 2026. Då fortsätter vi diskussionen om hur retail media förändrar handeln, med nya perspektiv, internationella röster och inspiration för både nybörjare och etablerade aktörer. 

Är du intresserad av att vara med i nätverket eller delta i kommande träffar? Kontakta Eleonor Dahlberg på Svensk Handel. 

Eleonor Dahlberg
Senior projektledare