Dyster månad för väderberoende försäljning

Resultaten i Stilindex presenteras i löpande priser, och jämför försäljningen med samma månad föregående år.
Juni 2024-2023 |
Juni 2024-2022 |
Ackumulerat 24/23 |
Ackumulerat 24/22 |
|
Kläder |
-5,8% |
-4,8% |
0,6% |
4,8% |
Skor |
-14,6% |
-12,4% |
1,1% |
2,6% |
Kommentarer från Svensk Handel
– Månadens siffror visar väldigt tydligt hur viktigt vädret är för våra mode- och skohandlare. Särskilt skoförsäljningen påverkas kraftigt av sämre sommarväder. Det fina vädret i maj höll tyvärr inte in i juni, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
– Den svenska modehandeln utmanas av internationell konkurrens på e-handelssidan. Vi kommer alltid stå upp för den fria konkurrensen, men den måste ske på lika villkor. Så är tyvärr inte fallet idag, exempelvis på grund av Temu och Shein, säger Sofia Larsen.
– Vi ser redan reor och prissänkningar i Sverige, för att många handlare inte har lyckats sälja sina lager i den takt de hade hoppats. Trots påbörjade räntesänkningar och skatteåterbäring har de svenska konsumenterna ändå hållit lite hårdare i plånboken den här månaden, säger Sofia Larsen.