Hushållen riskerar en dubbel åtstramning

Riksbanken höjer styrräntan med 0,25 procentenheter. Svensk Handel betonar vikten av låg och stabil inflation, men uppmanar till försiktighet med ytterligare höjningar. När dyrare el och drivmedel redan pressar hushållens köpkraft riskerar högre ränteutgifter att förstärka pressen på konsumtionsutrymmet.
Pressmeddelande • 2026-11-04
När dyrare el och drivmedel redan pressar hushållens köpkraft riskerar högre ränteutgifter att förstärka pressen på konsumtionsutrymmet.

– Hushållen får mindre att handla för både när energin blir dyrare och när räntan höjs. Det påverkar också handelsföretagens möjligheter att utveckla verksamheten och anställa. Den samlade pressen på köpkraften måste väga tungt i de kommande räntebesluten. Vår uppmaning är att gå varsamt fram, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.

Den senaste tidens inflationsuppgång har framför allt drivits av högre energipriser. Svensk Handel står bakom inflationsmålet och har respekt för Riksbankens uppgift att förhindra att inflationen biter sig fast. Inför ytterligare räntehöjningar behöver risken för ett varaktigt inflationstryck vägas mot konsekvenserna av att dämpa efterfrågan ytterligare.

– En högre svensk styrränta löser inte de globala störningar som driver upp energipriserna, men ökar däremot ränteutgifterna för hushåll och företag. Det finns en risk att återhämtningen tappar kraft innan hushållen hunnit känna den i sin egen plånbok, säger Maria Mikkonen.

Hushållen är oroliga för framtiden – nu krävs politik som stärker köpkraften

Samtidigt som högre kostnader pressar köpkraften har hushållens förväntningar på den egna ekonomin försämrats kraftigt, enligt Konjunkturinstitutets konjunkturbarometer för oktober. Det understryker behovet av en politik som stärker konsumenternas köpkraft.

– Vi behöver snarast få en regering som, oavsett hur den ser ut, prioriterar att stärka konsumenternas köpkraft. Ett starkt Sverige kräver ett starkt handelsland, säger Maria Mikkonen.

Kontakt