Matjessillen ohotad favorit på midsommarbordet

Matjessillen behåller förstaplatsen på midsommarbordet. I Svensk Handels nya undersökning uppger 26 procent av svenskarna att det är deras favoritsill till midsommar. Därefter följer senapssill, inlagd sill och skärgårdssill.
Pressmeddelande 2026-06-16
Matjessillen är svenskarnas favoritsill till midsommar.

Samtidigt syns tydliga generationsskillnader. Bland yngre svenskar är senapssill ett vanligare val, medan fler också väljer att avstå sill helt. Drygt var femte svensk uppger att man undviker sillen på midsommarbordet.

Trots det kommer sillen garanterat att fortsätta spela en viktig roll vid svenska midsommarfiranden. I Svensk Handels sommarrapport går att läsa att konserverad fisk och skaldjur (där sill ingår) ökar i försäljning med 213% under midsommarveckan jämfört med en vanlig vecka. 

Svenskarnas favoritsill till midsommar 

  1. Matjessill – 26 procent
  2. Senapssill – 14 procent
  3. Inlagd sill – 11 procent
  4. Skärgårdssill – 10 procent
  5. Löksill – 8 procent
Kontakt
Nedladdningsbart material
Dokument
Sommarrapport 2026.pdf
Sommarrapport 2026.pdf