Nina Jönsson föreslås till ny ordförande i Svensk Handel

– Nina Jönsson har gedigen erfarenhet av handelsbranschen efter mer än 20 år i olika ledande befattningar. Hennes djupa branschkunskap gör henne mycket lämpad för rollen som styrelseordförande i Svensk Handel. Valberedningen vill också passa på att rikta ett stort tack till Anders Svensson för hans betydande insatser som styrelseordförande genom de senaste sju åren, säger Andrea Gisle Joosen, ordförande i Svensk Handels valberedning.
Nina Jönsson är vd på ICA Gruppen och är sedan 2022 styrelseledamot i Svensk Handel. Utöver sitt engagemang i Svensk Handel är hon också styrelseledamot i The Consumer Goods Forum.
– Det är hedrande att ha blivit tillfrågad till att bli styrelseordförande i Svensk Handel. Under mitt yrkesliv, och min tid som styrelseledamot har jag på nära håll fått bevittna branschens viktiga bidrag till samhällsnyttan. Jag ser fram emot att även fortsättningsvis verka för att sätta Handelslandet Sverige på kartan, säger Nina Jönsson.
Anders Svensson valdes till styrelseordförande i Svensk Handel 2017, och har lett Svensk Handels styrelse genom såväl pandemi som lågkonjunktur. Detta samtidigt som branschen genomgått en stor förändringsresa.
– Svensk Handel har precis som branschen gjort en stor förändringsresa och har flyttat fram sina positioner rejält under dessa år, inte minst när det kommer till det politiska påverkansarbetet, där Svensk Handel idag är en självklar röst i debatten. Det var varit en ära att få representera Svensk Handel som ordförande under denna tid, och jag vill tacka såväl alla styrelseledamöter samt Svensk Handels ledning för ett mycket gott samarbete, säger Anders Svensson.
Senaste pressreleaser



