Second hand-försäljningen ökade i november – uppsving för fysiska butiker

Second hand-försäljningen ökade med cirka 4 procent i november jämfört med samma månad i fjol och uppgick till knappt 1,3 miljarder kronor. Samtidigt är försäljningen hittills i år, januari–november, drygt 4 procent lägre än motsvarande period förra året.
Pressmeddelande 2025-12-29
Den fysiska second hand-handeln ökade i november.

– Uppgången i november är ett välkommet tecken, även om det sammantaget har varit ett år där second hand-försäljningen varit svagare än i fjol. Samtidigt är det viktigt att komma ihåg att variationer kan förekomma från år till år. Vi ser second hand som en stark framtidsbransch, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel. 

Utvecklingen skiljer sig mellan de olika försäljningskanalerna. Second hand-försäljningen på nätet minskade med cirka 10 procent i november jämfört med i fjol. Samtidigt ökade den fysiska second hand-handeln kraftigt och steg med 45 procent till cirka 450 miljoner kronor. Trots uppgången är den fysiska försäljningen hittills i år omkring 10 procent lägre än motsvarande period förra året.

– I november såg vi ett tydligt skifte där fler valde att handla second hand i fysisk butik, samtidigt som försäljningen på nätet minskade. Det visar hur konsumenterna rör sig mellan de olika kanalerna och att de kompletterar varandra, säger Maria Mikkonen.

Mode är fortsatt den starkaste produktkategorin inom second hand. I november ökade försäljningen av second hand-mode med 26 procent jämfört med i fjol och uppgick till 417 miljoner kronor.

– För många konsumenter är second hand inte längre ett alternativ, utan ett förstahandsval. Inte minst inom mode, där begagnat både känns smart, prisvärt och mer hållbart, säger Maria Mikkonen.

Kontakt