Svensk Handel välkomnar budgetåtgärder som stärker köpkraften
Utöver dagens besked har ett flygstöd, med syfte att dämpa biljettpriserna presenterats. Även skatter på bränslen ska sänkas tillfälligt, samtidigt som lantbruksföretag får krisstöd. Det alla dessa förslag har gemensamt är att de stärker hushållens köpkraft, vilket är viktigt för en handelsbransch som fortsatt befinner sig i ett utmanande läge.
– Vi har under lång tid påtalat att konsumtion är en avgörande pusselbit för en stark svensk ekonomi. Vi välkomnar därför dagens besked och innehållet i den ändringsbudget som nu presenterats, säger Maria Mikkonen, chefekonom på Svensk Handel och fortsätter.
– Det osäkra omvärldsläget, främst kopplat till situationen vid Hormuzsundet, har medfört oro bland många av våra medlemsföretag. Därför är det positivt att regeringen nu agerar och förbereder sig på de eventuella sidoeffekter som kan slå hårt mot såväl konsumenter som företag i Handelslandet Sverige.
Senaste pressreleaser





