Svensk Handel som är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln med cirka 260 000 medarbetare får med anledning av remissen anföra följande:
Allmänna synpunkter
Som en del av besöksnäringen står handeln bakom uttalandet om att ”besöksnäringen betyder mycket för Stockholm - kulturellt, ekonomiskt, socialt - och bidrar till en levande, välkomnande och attraktiv stad att både bo i och besöka. En storstad behöver ges förutsättningar för att leva och den infrastruktur av krogar, restauranger, nattklubbar, hotell och annat som besöksnäringen består av ska stöttas av staden, inte upplevas som onödiga, byråkratiska hinder”.
Till det vill Svensk Handel även lägga vikten av ökad kunskap hos både politiker och tjänstemän om branschernas förändrade villkor i den värld där framförallt handeln i dag agerar på en global marknad med en internationell prissättning, något som förändrar branschens förutsättningar och behov.
Synpunkter på utredningens förslag
Svensk Handel stödjer motionsskrivarna Jan Jönsson och Anne-Lie Elfvén i vikten av att:
- det ska vara lätt att göra rätt
- stadens tillstånds- och tillsynsverksamhet ska vara serviceinriktad och
myndighetsutövningen baseras på dialog, rådgivning och kundfokus - skapa förutsättningar för en levande utomhusstad
Svensk Handel tillstyrker därför förslagen
- Att staden, i samråd med representanter för besöksnäringen, genomför en utredning av det rådande regelverket samt uppdaterar sina rutiner och arbetssätt för att ytterligare underlätta för branschen med särskild hänsyn till de punkter som berörts i motionen.
- Att en årlig översyn av regelverket och dess effektivitet sker inom ramen för branschrådet, där representanter från både staden och besöksnäringen regelbundet träffas.
SVENSK HANDEL
Henrik Ekelund planerings- och policyansvarig
Elisabet Elmsäter Vegsö näringspolitisk expert stads- och platsutveckling
Logga in
Logga in eller skapa konto för att ladda ner materialet.
Svensk Handels svar - KS2025 447 Remiss av Motion om att underlätta för besöksnäringen.pdf