Uppmuntra hållbar konsumtion
Svensk Handel vill att:
Miljö- och styrmedel utformas så att de främjar innovation, investeringar och utveckling – inte skapar ökade kostnader utan verklig klimatnytta.
Beslut och regleringar inom hållbarhetsområdet sker på så hög internationell nivå som möjligt utan att försämra svensk konkurrenskraft och att implementeringen sker med realistiska tidsramar, konsekvensanalyser och företagen delaktiga från start.
De stora mängder hållbarhetslagstiftningar som är på gång blir harmoniserade,
både utifrån att de ska fungera lika mellan olika länder, produktgrupper och mellan de olika lagstiftningarna.
Momsen på second hand sänks för att stödja cirkulära affärsmodeller och undvika dubbelbeskattning.
Sverige har byggt en position som en av de ledande nationerna i den gröna omställningen, mycket tack vare drivkraften i näringslivet. Handelsföretagen visar varje dag hur cirkulära affärsmodeller, spårbarhet och innovation kan kombineras med konkurrenskraft och tillväxt. För att denna utveckling ska kunna fortsätta krävs en långsiktig och sammanhållen politisk inriktning där handeln ses som en central motor i omställningen.
Det ska vara lätt att göra rätt och strävan efter hållbarhet ska premieras genom att ge konkurrensfördelar – eller i alla fall inte resultera i konkurrensnackdelar. Det förutsätter dels att lagstiftning och internationella riktlinjer utformas på ett sätt som bejakar företagens konkurrenskraft, dels att de samtidigt stödjer och uppmuntrar företagens hållbarhetsinsatser.
Samtidigt växer mängden hållbarhetsrelaterade regelverk snabbt både nationellt och i EU. För att dessa ska få önskat genomslag krävs därför att de är internationellt harmoniserade, konkurrensneutrala och tydligt samordnade mellan olika produktgrupper och lagstiftningsområden. Företagen måste också vara delaktiga både i utformningen och implementeringen för att säkerställa att regelverken fungerar i praktiken och stärker både klimatnytta och tillväxt.
Utöver detta är det av största vikt att branschen får vara med vid utformning av förslag och implementering samt att företagen ges en väl avvägd tidsram för att genomföra lagstiftning i sina respektive verksamheter, något som annars kan leda till negativa konsekvenser i de fall där stora investeringar eller anpassningar behöver göras på kort tid.
Handelsföretagen har i stor omfattning investerat både resurser och kapital i nya affärsmodeller som den cirkulära ekonomin kräver och ser stora konkurrensfördelar med att ställa om till mer hållbara och cirkulära lösningar. I takt med att efterfrågan på cirkulära affärsmodeller ökar, utvecklar handelsföretagen nya affärsstrategier för att både kunna dra nytta och snabba på den gröna omställningen. Exempelvis så erbjuder allt fler handelsföretag idag möjligheter att köpa produkter second hand. Dessa affärsmodeller behöver underlättas.
Med långsiktiga spelregler, förutsägbara ledtider och en modern, samordnad politik kan handeln fortsätta vara en drivkraft i Sveriges gröna omställning – och samtidigt stärka tillväxt, konkurrenskraft och innovation. Det är också så handeln kan bidra för att uppnå våra EU-gemensamma miljö- och klimatmål.





