MEDLEMSEXKLUSIVT
Seminarium: De nya reglerna om mertid- och mertidsersättning i Detaljhandelsavtalet – Hur kan man förbereda sig?
Vad är mertid? Hur skiljer det sig från övertid? Vad kommer de nya reglerna om mertidsersättning i Detaljhandelsavtalet att innebära för mig som arbetsgivare?
Från och med den 1 april 2026 införs regler om mertidsersättning i Detaljhandelsavtalet.
Två av Svensk Handels arbetsrättsexperter går i detta seminarium på Svensk Handels kontor i Göteborg igenom vad förändringen i kollektivavtalet innebär i praktiken, hur arbetstid hanteras generellt inom detaljhandeln och hur olika situationer, som kan uppstå i en verksamhet, kan påverka rätten till ersättning.
Deltagarna kommer under seminariets gång att ges möjlighet att ställa frågor till våra experter samt även möjlighet att diskutera olika frågeställningar tillsammans med andra deltagare i seminariet.
Seminariet, som beräknas pågå ca två timmar, riktar sig till chefer, HR-personal och andra som arbetar med personalfrågor, schemaläggning och lön.
Seminariet är kostnadsfritt och endast för Svensk Handels medlemmar.

Kursledare: Emilie Bogren och Dennis Lager
Kursledare: Emilie Bogren och Dennis Lager
Tid: 10 mars 2026, kl 9-11
Plats: Svensk Handels lokaler, Vikingsgatan 3, 11 vån.
Kaffe finns på plats för dig som deltar.





