Andelen konsumenter som e-handlade uppmättes till 77 procent vilket är den högsta andelen en enskild månad sedan mätningarna började 2020. Motsvarande andel i november 2024, och tidigare toppnotering, var 76 procent.
Andelen som e-handlade från utlandet var hela 27 procent i november. Tidigare toppnotering, från april i år, var 24 procent. Mer än var tionde konsument e-handlade dessutom från de kinesiska lågprisaktörerna Temu och Shein.
– Det är mycket oroväckande att intresset för aktörer likt Temu och Shein fortsätter att öka. Utöver att riskera arbetstillfällen och skatteintäkter i Sverige, löper man som konsument också risk att köpa direkt farliga produkter. Det är positivt att man nu inför en tullavgift i EU, men den hade behövt vara betydligt högre för att göra skillnad. Det är uppenbart att vi har en lång väg att vandra innan konkurrens kan ske på lika villkor, säger Per Ljungberg.





